Tips til at renovere hjemmet

Forandring i hjemmet fryder, og indimellem er forandring også en nødvendighed. Særligt hvis du bor i et ældre hjem, eller har boet i det samme hus i mange år, er det måske blevet tid til at få renoveret et rum i huset. Stuen er et af de rum hvor vi tilbringer mest tid, og derfor slider vi også meget på rummet. Hvis din stue trænger til en renovering, får du her en række tips til, hvordan du bedst muligt kommer igennem renovationen af din stue.

Få styr på processen

Først og fremmest skal du beslutte dig for, om du ønsker at foretage renoveringen selv, eller om du ønsker hjælp fra håndværkere. Det er et større projekt hvis du beslutter dig for at renovere selv, og det kræver at du har færdighederne til det, men også at du har overblikket over projektet og ved, hvad der skal gøres. Hvis du ikke kan overskue at renovere selv, kan du få håndværkere til det. Du kan få håndværkerne til at lave en samlet pris på projektet, så du slipper for nogle uforudsete udgifter, og med professionel hjælp, slipper du for en masse bekymringer.

Tænk over indretningen, inden i går i gang

Det er en god idé at tænke over, hvordan du gerne vil have din stue til at se ud, inden håndværkerne går i gang med renoveringen. Hvis du for eksempel drømmer om indbyggede skabe, en hyggelig krog eller nogle specielle møbler, kan stuen blive formet efter dette. Det er også her du skal tænke over, hvilket gulv der passer bedst til din stil, og hvilke gardiner, der passer bedst til det nyrenoverede rum. Derudover kan du begynde at drømme om, hvor du vil have dine forskellige møbler til at stå.

Det færdige resultat

Når håndværkerne er færdige med selve renoveringen, er det op til dig at få det færdige resultat til at ligne en million. Her er sammensætningen af farver og møbler enormt vigtigt. Hvis du er modig, kan du male en af væggene i stuen i en frisk farve, ellers du kan vælge at male alle væggene hvide. For et historisk og charmerende udtryk, kan du vælge at få fine flamingostuklister i din nye stue. Stuklister tilføjer rummet en masse hygge, og får samtidig rummet til at virke mere færdigt og gennemtænkt. Stuklister er lette at sætte op og er på ingen måde en dyr investering. Derfor er de et fint og flot element at tilføje til din nyrenoverede stue.