Har din opvaskemaskine problemer?

Står du og overvejer at investere i en ny opvaskemaskine, fordi din nuværende ikke fungerer, som den skal? Din opvaskemaskine arbejder hårdt for at gøre din hverdag lettere, men hver gang den kører, slider det også på den. Alligevel har du nok prøvet, at din opvaskemaskine ikke vasker rent, og dine glas pludselig kommer ud med snavs og hvide pletter. Mange tænker i dag, når dette sker, at maskinen trænger til en udskiftning. De fleste moderne opvaskemaskiner er bygget til at holde i mange år. De skal kunne tåle megen brug og slid, men engang imellem, kan der, i så meget andet elektronik, også opstå fejl. En fejl eller et problem er ikke nødvendigvis et tegn på dårlig kvalitet, det skyldes ofte forkert brug, installering eller slid. Problemer som disse kan repareres, hvorfor du slipper for at skulle investere i en helt ny opvaskemaskine. Læs mere her og få hjælp i områderne Nordsjælland, København, Frederikssund, Roskilde og Slangerup

Træt af hvide pletter og snavs på service?

Hvis problemer med din opvaskemaskine ikke skyldes elektroniske problemer, men nærmere, snavs og hvide pletter på dit service, så kan du følge denne guide til at vedligeholde din maskine:

  • OBS: Husk at slukke for maskinen inden du går i gang med vedligeholdelsen.
  • Tag både den øvre og nedre hylde ud af skinnerne, således du får lettere adgang til bunden.
  • Skru den nedre spulearm af, og undersøg om den er tilstoppet.
  • På nogle modeller skal du for at få adgang til afløbet fjerne den indvendige afløbsslange, der fører op til spulearmen.
  • Nu kan du fjerne skærmen over afløbet og begynde at fjerne med- og glasrester, der ikke opløses i det varme vand.
  • Det er vigtigt at være opmærksom på, at hvis et glas er sprunget under opvasken er det vigtigt at tjekke for glasrester i afløbet. Disse kan have gjort stor skade på både slanger, bundsi og gennemløbspumpen.
  • Træk bundsien ud og skyl det igennem med meget varmt vand.
  • Nu har du fået rengjort din opvaskemaskine, så ind med servicen og se, om ikke det hele er rent igen uden hvide pletter.