Trælegehus til haven

Har du mindre børn? I så fald ved du garanteret, hvor vigtigt det er, de har et sted at lege og bruge deres fantasi.

Har du selv et stykke have, kan du med fordel investere i et legehus i træ, som giver dine børn et fantastisk sted at sætte ramme om legen.

Derfor er trælegehuse perfekte til børn

Når børn leger, afspejler de ofte legen i de situationer, de kender fra den måde vi voksne færdes på. Derfor er deres lege ofte baseret på f.eks. køkkenlege, hvor gamle potter og pander samt lidt sand er de primære ingredienser i et eventyrligt middagsselskab. Her bliver sand, vand og mudder rørt sammen af unge Michelin kokke i flyverdragt eller shorts under sommersolen. På samme måde er far, mor og børn en elsket leg, hvor de små dyrker forældrelivet som et rollespil – dog uden at skænke det nogle nævneværdige tanker.

Børn imiterer vi voksne, og det gør de bedste i deres egne rammer. I et legehus er der plads til sand, blade og alle de andre ting og sager, som er vigtige for legen og den kreative stimulering. Dog er det bedst, at de ting forbliver i legehuset, da vi som forældre nødigt ville have en sandkasse eller gamle blade og grene liggende midt på stuegulvet.

Legen er et af de vigtigste redskaber et barn har. Både alene eller sammen med andre. Og uanset om dit barn leger alene, med dig eller din samlever eller sammen med en gruppe andre venner, stimuleres fantasien. Er det sammen med andre, lærer barnet ligeledes at udvikle sine sociale egenskaber, hvorfor det blot kommer barnet ekstra til gode.

Er det farligt?

Sådan vil mange forældre spørge sig selv, så snart emnet er udeleg.

Det korte svar er nej. Når man køber legehuse i Danmark, skal de følge de sikkerhedsstandarder, som er fastlagt af EU. Det betyder, at et legehus skal leve op til f.eks. bestemte mål. Der må eksempelvis ikke være åbninger, der er så små, at et barn kan komme i klemme og risikere at blive kvalt. Ligeledes er der stor opmærksomhed på, at der ikke produceres legehuse, hvor snore, halstørklæder m.m. kan sætte sig og være med til at kvæle barnet.

Trælegehuse er desuden behandlet, så overfladen er glat og ikke efterlader splinter i huden eller laver mærker og huller i tøjet på grund af skarpe genstande eller optrevlede træstykker.
Sikkerheden er med andre ord helt, som den skal være.