Har du styr på dit tag?

Taget er noget af det allervigtigste på et hus. Det er grunden til, at man altid giver råddet, at du skal købe et hus med nyt tag. Det skyldes, at hvis du gør det, så har du et hus, hvor taget ikke skal skiftes ud i ca. 30 år. Selvfølgelig kan der ske ting, hvor du alligevel skal skifte det.

Det er også grunden til, at det er så vigtigt, at du har styr på dit hjem. For hvis du ikke har undersøgt det i 20 år, er det en stor risiko for, at du skal have gang i noget tagarbejde. Det er ofte bedre at tage den slags i opløbet, så du ikke ender med en kæmpe regning.

For dit mål skal altid være, at du ikke skal have udført tagarbejde, før der er gået de 30 år. Hvis det sker tidligere, er der kun to årsager til det. Enten er det din skyld, eller også har du været uheldig. Det skulle gerne være sådan, at det kun sker, fordi du er uheldig.

Hvad skal du holde øje med?

Det er en god idé løbende at tjekke sit gulv udefra og indefra. På den måde ved du, hvis der er nogle fejl eller mangler på taget. Nogle gange er det noget, som du kan fixe uden de store problemer.

Du kan altid få professionelt udført tagarbejde, hvis du har brug for det. De kan også sagtens hjælpe dig med at vedligeholde dit tag, så du er sikker på, at det aldrig fejler noget.

Du skal sørge for at holde øje med følgende ting:

  • Der ikke er hul i taget.
  • Selv små huller kan gøre stor skade.
  • Er der fugt indvendigt på dit tag? (det skal der ikke være, så er det utæt.)

Du skal sørge for at holde øje med alle disse ting.