Hvilken entrepriseform er relevant for dig, der er boligejer?

Når du skal i gang med et projekt på din bolig, så er det vigtigt, at du vælger den entrepriseform, der passer bedst. For at du kan vælge en entrepriseform, der passer til dig og dit projekt, så bør du bedømme, hvor meget tid du kan bruge på projektet, samt vurdere hvor meget viden du har indenfor området. Så snart du har vurderet dette, så kan du finde de rådgivere, eller håndværkere, som du vil samarbejde med. Dette afhænger dog af dit byggeprojekt og entrepriseform.

De forskellige typer af entreprise

Fagentreprise
Ved denne entrepriseform er det kun dig, der styrer byggeprojektet. Det vil sige, at det er dig selv, der står for byggetilladelser, og du har selv ansvaret for koordineringen af de forskellige opgaver. Derudover har du også selv ansvaret for de håndværkere, som du ansætter til at hjælpe med projektet. Det er dermed dig selv, der har ansvaret for både det juridiske og økonomiske, så hvis dit byggeprojekt går i stå, eller der er nogle finansielle problematikker, så er det noget, som du selv må ordne.

Dermed er fagentreprise typen ikke noget for en nybegynder. Hvis du er i tvivl om nogle ting ved dit byggeprojekt, så bør du søge professionel hjælp eller hyre en til at rådgive dig.  

Hovedentreprise
Hvis du vælger denne entrepriseform, så kommer du ikke til at stå helt selv. Det vil sige, at du selv skal sørge for godkendelser og diverse materialer til byggeprojektet, men du har en hovedentreprenør ved din side, som har overblikket over byggeriet, det økonomiske og diverse underentreprenører, samt håndværkere. Denne entrepriseform kan derfor være god, hvis du skal lave et større byggeprojekt eller ikke selv vil have det store ansvar.   

Hvis du ikke vil have ansvaret selv

Ved de andre entrepriseformer, har du enten selv eller delvist haft ansvaret for byggeprojektet, men hvis du ikke selv vil have ansvaret, så kan du i stedet vælge en kompetent og professionel totalentreprise i for eksempel Holbæk, Gentofte, Roskilde eller København. For ved denne entrepriseform skal du bare skrive under på kontrakten, og så klarer totalentreprenøren det hele. Dette kan have sine fordele, hvis du ikke selv vil have ansvaret for dit kommende byggeprojekt. Foruden dette så skal du kun kommunikere med én person, og det er totalentreprenøren. Du kan derved tydeligt og uden indblanding få forklaret, hvad du gerne vil have ordnet. Ulempen er dog, at du ikke selv udvælger underentreprenører eller håndværkere.