varmepumpe

Hvilken varmepumpe skal jeg vælge?

I Danmark ser man oftere, at varmepumper benyttes til opvarmning i forskellige typer af boliger, og det er med god grund. En varmepumpe har mange funktioner og sikrer dig en billigere varmeregning i fremtiden. I store træk er en varmepumpe fremtidens teknik indenfor opvarmning af enten huset eller sommerhuset, og det er en billig og miljøvenlig løsning, som danskerne er begyndt at interessere sig for. Mulighederne er mange, da der findes forskellige typer af varmepumper.

varmepumpe

Herunder kan du læse om to typer af de populære varmepumper:

  • Luft til luft

Luft til luft varmepumpen bliver sammenlignet med et omvendt køleskab. Her bliver der installeret en indsugning udenpå huset og en blæser i rummet, som du ønsker, skal varmes op. Luften bliver trukket indenfor og bliver opvarmet til den temperatur, du ønsker dig, og samtidig suger den luften tør for fugt og giver et behageligt indeklima. Der er dog en chance for at kunne høre motoren, hvis du investere i et billigere apparat.

  • Luft til vand

Det er i teorien det samme, der sker med denne model, men her er det dog vandet i dit hus, som bliver opvarmet mere miljøvenligt end de fleste løsninger, der findes i de danske huse i dag. Det vand, som bliver opvarmet, kan du bruge i radiatorer, vandhaner og i badet. Med en opvarmer har du muligheden for at spare penge hurtigt, og det kan derfor blive nemmere at retfærdiggøre for dig selv, at det er nødvendigt at have varme på om vinteren, selvom at du ønsker at spare penge.

Varmepumper er en investering, som kan betale sig i længden. Dog koster det både penge at købe pumpen men også at installere den hjemme hos dig, men dette er dog kun en brøkdel af, hvad du kommer til at spare på den lange bane. Varmepumperne har i dag en effektfaktor på 4. Det vil sige, at for hver gang du bruger én krone, får du for fire kroner igen i varme, hvilket bliver til store besparelser i det lange løb.

Det er herefter op til dig at finde ud af, hvordan du helst ønsker at få opvarmet hjemmet. Luft til luft pumpen sørger for, at du har et godt indeklima, hvorimod luft til vand pumper ikke gør dine radiatorer overflødige. Til gengæld kan det være fornuftigt at installere en luft til luft varmepumpe i garagen, da den vil kunne holde temperaturen fornuftig og sørge for, at ingen af dine ting kommer til at tage skade grundet fugt.

Fakta omkring varmepumper

Der er cirka 40.000 varmepumper i Danmark, og tallet bliver større for hver dag, i Sverige har man cirka 10 gange så mange, og det er grundet en stor folkelig bevidsthed omkring miljø og besparelser, at det svenske folk er bevidste om, at det er den rigtige beslutning at skifte for eksempel oliefyret ud med en smartere og langt billigere løsning som samtidig sikre miljøet bedre vilkår.

I Danmark har man også fokus på, at vi bliver bedre til at håndtere miljøet. Varmpumper er en del af fremtidens grønne løsninger for, hvordan man kan leve af strømmen fra vores vindmøller og andre klimavenlige energikilder i stedet for fossile brændstoffer.

Hvis du er interesseret i at lære mere om de forskellige typer af varmepumper, kan du finde flere informationer her: https://scanheat.dk/14-Varmepumper.