Hvorfor bør du overveje et grønt tag?

Grønt tagDet lyder måske underligt at skulle overveje et grønt tag, men der tænkes ikke blot den farve, taget vil få, det henviser også til, at denne tagtype er grønnere med henblik på miljøet. Grønne tage er nemlig tage med græs og planter på taget. Disse har kunne ses rundt omkring i verdenen i et stykke tid, men efterhånden begynder du også at kunne se dem rundt omkring i Danmark. Netop fordi det begynder at gå op for folk, hvor god en løsning dette er. Det er nemlig både et miljørigtigt og bæredygtigt tag, men det er samtidig også med til at bringe naturen ind i byerne.

Lyder dette blot en smule interessant kan du nemt få et hurtigt og uforpligtende bud på en pris på grønt tag til dit hjem. Dette eneste, du skal gøre, er at indtaste nogle få oplysninger om størrelsen og højden på dit hus.

Fordelene ved et grønt tag

De grønne tag har mange fordele. En fordel er først og fremmest, at det hjælper kloakkerne, da de ikke længere vil modtage lige så meget vand. Væksten på taget vil nemlig optage en stor del af det regnvand, der lander på det. Faktisk helt op til 80% af alt vandet på et år. Dette betyder altså et meget mindre pres på vores afløb og kloaker, som allerede er slidte, hvorved risikoen for oversvømmelser bliver mindre.

En anden fordel er, at det er meget temperaturregulerende. Om vinteren vil væksten på taget komme til at fungere som et lag isolering, så varmen vil forblive inde i bygningen. Om sommeren behøver du heller ikke frygte, at det blot bliver alt for varmt, for her vil solens varme stråler sørge for, at noget af vandet i jorden fordamper, så taget ikke bliver varmt. Modsat hvad et almindeligt tag ville have gjort.

En tredje fordel ved grønt tag er, at det som nævnt bringer naturen tilbage ind i byen. Dette giver ikke blot et smukt resultat, men er også med til at forbedre miljøet i byerne. Dertil er denne tagtype også naturligt lydisolerende, hvilket bestemt også kan være en fordel i byerne.

Grønt tag lavet af stenurt

Kigger du nærmere på en pris på grønt tag, vil du se, at du kan vælge hvilken tagtype, du ønsker. En af typerne hedder sedum, hvilket på dansk også kaldes for stenurt. Det kan bruges på alle hustyper, ligegyldigt om det er et helårshus, sommerhus eller en større bygning. Det smarte ved at bruge stenurt er, at det er meget tørketolerant og kan derfor holde til, at det ikke regner i nogle perioder. Samtidig kan det også nemt vokse i de tynde opbygninger, der bruges til disse grønne tage. En opbygning der ofte anlægges i måtter, så du med det samme får et flot resultat og ikke skal vente på, at det vokser til. Vil du selv vælge hvilke sorter, du ønsker, og hvordan de skal lægges, tager det cirka to vækstsæsoner, før det er helt sammenvokset.