Hvorfor skal jeg energioptimere min bolig?

De miljø- og klimaproblemer, vi står overfor i dag, er meget alvorlige. Allerede nu kan vi, se klimaforandringerne begynde at rumstere på sig. Vi ser flere hedebølger, omskifteligt vejr, skovbrande og tørker. Og det er blot i Europa.

 

Der skal store kræfter til at ændre på tingene, men samtidig skal vi hver især gøre vores for at spare på de begrænsede naturressourcer.

 

Mange af de ting vi kan gøre ved vores bolig giver heldigvis også andre fordele. Energioptimering af din bolig vil forbedre dit indeklima, mindske risikoen for fugt og skimmelsvamp og øge værdien af din bolig. For de fleste er den vigtigste motivation dog, at de kan spare mange tusinde kroner på varmeregningen.

 

Hvad kan jeg gøre for at energioptimere min bolig?

Der er mange forskellige ting, du kan gøre i forbindelse med en energirenovering af din bolig.

Nogle kræver større investeringer end andre, men de vil alle give dig besparelser i fremtiden.

 

Særligt hvis du har et ældre hus, vil energirenoveringer give dig store besparelser.

 

  • Udskift dine gamle termoruder med nye energiruder. Energiruder holder bedre på varmen, men lader samtidig solens varme slippe ind udefra. Hvis du har termovinduer med sprosser, skabes der kuldebroer, som giver træk. Med energiruder deler sprossen ikke glasset op, men sidder udenpå. Det giver en bedre isoleringsevne.

 

 

  • Du kan også spare penge på din elregning ved at installere et solcelleanlæg.

 

  • Tjek din varmekilde. Fjernevarme eller et jordvarmeanlæg er nogle af de mest CO2-venlige varmekilder. Jordvarme er en stor investering, men kan tjene sig ind indenfor få år.

 

  • Inde i huset kan du udskifte alle dine hårde hvidevare til højeste energiklasse.

 

Stort set alt i huset kan energirenoveres, men det bedste tip er, at starte de steder hvor huset har ”kontakt” med naturen udenfor.