Hvorfor skal jeg fjerne skimmelsvamp?

Pas på dig selv og din bolig ved at fjerne skimmelvækst hurtigst muligt. Du skal sørge for at fjerne skimmelsvamp for at undgå risikoen for helbredsmæssige gener. Derudover kan skimmelsvamp være et tegn på, at der trænger fugt ind i dit hjem. Ved at gribe ind tidligt kan du undgå, at fugtproblemerne vokser sig større og bliver endnu sværere at bekæmpe.

Du skal gøre det for helbredets skyld. Der er stor forskel på, hvordan vi reagerer på skimmelsvamp. Symptomerne er oftest værst for allergikere, men ifølge Astma-Allergi Danmark er skimmel et voksende problem – også hos ikke-allergikere. Hos dem, der er direkte allergiske, giver skimmel røde øjne, irriterede luftveje, åndedrætsbesvær, hovedpine, træthed og meget mere – ja listen er lang.

Du skal også gøre det for boligens skyld. Skimmelsvamp kan være en tidlig advarsel om mere alvorlige skader på dit hjem. Det kan være byggetekniske problemer, der opstår som følge af for høj fugtighed. Et eksempel kan være angreb af en bygningsnedbrydende svamp. For udover de fysiske symptomer og gener for dit helbred, svækker det også konstruktionen af din bolig.

Husk også skimmel du ikke kan se

Skimmelsvamp kan skjule sig bag store møbler, i vægge, under tapet eller andre steder i bygningen. Her er den ikke altid lige til at se, men hvis der lugter muggent eller jordslået i boligen, skal du tage affære. Det kan være tegn på, at der er skjult vækst af skimmelsvamp.

Hvis du har mistanke om skjult skimmelsvamp i din bolig, skal du kontakte en rådgiver med det samme. Bor du til leje, skal du kontakte ejendomskontoret eller din udlejer.

Hvor meget fugt må der være i min bolig?

Luft indeholder fugt fra naturens side. Mængden af fugt i luften afhænger blandt andet af, hvor meget vanddamp der bliver udledt i løbet af dagen og temperaturen i dit hjem. Det er helt almindelige aktiviteter som madlavning, brusebad og tøjvask, der er de store syndere.

Årstiderne har også noget at sige. Om sommeren vil det normalt ikke være muligt at holde den indendørs luftfugtighed nede, da den udendørs luftfugtighed er ret høj. Om vinteren kan du derimod gøre en større indsats. Udeluften er tør, og du bør derfor stræbe efter en luftfugtighed indendørs på 45%. Resten af året handler det om at holde luftfugtigheden så lav som muligt – selvom det kan være svært – ved at begrænse tilførelsen af fugt.

Derfor angriber skimmelsvamp dit hjem

Skimmelsvamp vokser på overflader, som har været fugtige i længere tid. Derfor er fugt en af dine værste fjender i boligen. Det kan skyldes forkert brug, som manglende udluftning, eller byggetekniske problemer.

Forkert brug kan også omfatte forskellig opvarmning af boligens rum, manglende brug af emhætte ved madlavning, tørring af tøj indendørs og andre dårlige vaner. Problemer med bygningen kan blandt andet være kuldebroer, opstigende fugt fra grunden, vandskade og utætte rør.

Oftest sker udbrud af skimmelsvamp i hjem med en kombination af de to. Så hvis du vil passe godt på både dit helbred og din bolig, skal du være opmærksom på både dårlige vaner og din boligs byggetekniske stand.