Er stabiliseringen stabil?

Stabilisering af en bygning er altafgørende for, at bygningen får den levetid og udseende den fortjener. Har du bemærket, at der fx er kommet små revner i enten husmuren eller på nogle vægge?  Så kan det skyldes, at der er en sætningsskade, som kræver stabilisering af fundamentet. Du undrer dig måske over, hvordan der lige pludselig kan være en sætningsskade, når huset ellers har stået snorlige, siden du flyttede ind. Det kan skyldes, at jordlaget under bygningen har konsolideret sig; som betyder, at jordens volumen er blevet mindre, og derfor så ændrer jordstukturen sig.

Hvis det er tilfældet, så skal fundamentet stabiliseres. Ved første tanke, kan det lyde som en kæmpe opgave, der sikkert kræver diverse opgravninger. Men hvis du finder de rette til at udføre opgaven, kræver det ingen opgravning, og du vil kunne være i dit hjem, som du plejer. Vi har nemlig fundet nogle, som hurtigt og hensynsfuldt kan stabilisere din bygning. Metoden, der benyttes, hedder Uretek Metoden, som gennem rør på 12 mm kan injicere det materialer, som vil få dit hus til at stå stabilt.

Få et stabilt hjem igen

Når først sætningsskaden er opstået, stopper den ikke af sig selv. Det vil derfor kun blive værre og værre og dermed give større og større konsekvenser. Derfor er det bedst at få taget fat i problemet med det samme, man bemærker det. Og så er det selvfølgelig vigtigt, at du har nogle, som kan lave det ordentligt, da problemet ellers vil opstå igen. Men det kan være svært at vide hvem, der er bedst på markedet. Så derfor har vi været på jagt for dig. Og dem som vi vil anbefale, er et firma, som har opfundet deres helt egne metoder til stabilisering af fundament. De er altså eksperter på området, og vil komme med de mest professionelle og holdbare løsninger.

Deres metoder kan løse alle problemer, hvad end det er store eller små – derfor kan du også være helt sikker på, at de kan hjælpe dig. Materialerne som bruges, vil sikre at dit hus får et stabilt fundament, sådan at du ikke skal bekymre dig om husets levetid. Hvad end du har behov for råd og vejledning, vil læse mere om stabilisering eller har akut brug for hjælp, så kan Uretek hjælpe dig. Jo hurtigere, du tager fat om problemet – jo bedre.