Indretning og lys

Vi danskere bruger generelt meget tid og penge på indretning af vores hjem. Og dette er også helt forståeligt, da hjemmet er stedet hvor vi kan være os selv, nyde stilheden, være med vores nærmeste og skabe minder. Indretningen gør også, at vi har muligheden for at sætte vores eget personlige præg på hjemmet og virkelig gøre det hyggeligt, personligt og unikt. Selvom møbler og dekorationer har en stor betydning for den overordnede indretning, spiller belysning i hjemmet en større rolle end de fleste går rundt og tror.

Belysnings betydning i hjemmet

Hvis man går rundt og tror, at lys er bare lys – så kan man tro om igen. Lysets funktion har en stor indflydelse på tingene både negativt og positivt. Med andre ord så kan enten for lidt eller forkert belysning have indflydelse på humøret og koncentrationsevnen. I mange tilfælde munder det ud i, at det er med til fremme træthed eller irriterende øje. Ligeledes kan det rette og godt lys være med til at fremme velværen og i mange tilfælde øge produktiviteten. Derfor spiller lyset en større rolle i vores hjem end man lige går rundt og tror. Derudover er lyset også bare med til at sætte den rigtige stemning, hvor man får et hjem som er rart at være i og belysningen fremhæver rummets detaljer og fiduser. Der findes mange lamper i forskellige modeller og designs, og du kan måske se udvalg fra Philippe Starck her, hvis du søger et unikt design der bærer en skjult agenda. Designeren bag disse unikke lamper ønsker at åbne døre til folks hjerner, hvorfor hvert eneste produkt bærer en historie med sig. Udvid din indretning en Phillipe Starck lampe, som falder i din smag og som sætter lige det manglende præg på dit hjem.

Forkæl dig selv med mad udefra

Når man bruger så meget tid på indretning af hjemmet, så skal der også være plads til at nyde det. For eksempel er der ingen grund til at stresse og spekulere over, hvad man skal tilberede til aftensmaden samt fare rundt for at handle ind. Der er så mange andre ting, som man kan gøre i stedet for, som ikke indebærer mere stress og jag. Det kan være alt fra at nyde en gåtur med familien, læse en god bog eller tage en times lur på sofaen. Der er så meget andet man kan tage sig til end hele tiden bekymre sig om aftensmaden og lange indkøbslister.

Nyd dit indrettede hjem fuld ud, og bestil mad udefra hvor du får leveret dejlige, hjemmelavede middagsretter lige til hoveddøren. Besøg hjemmesiden her og kig igennem de lækre retter som der tilbydes hver uge, find masser af inspiration og tips hvordan du kan opvarme, anrette og servere den lækre og dejlige hjemmelavet mad til dig selv og dine nærmeste. Bestil maden udefra, og brug de ekstra timer om dagen på dig selv og gøre lige de ting du ønsker, mens dejlige madretter bliver leveret til døren uge efter uge!