Låsen er din vigtigste nøgle til sikkerhed

Videoovervågning, avancerede alarmsystemer og private vagtordninger. Mens politiet har travlt med at jage hashpushere på Christiana og kontrollere udlændinge ved grænsen har flere og flere danskere taget sagen i egen hånd, når det gælder sikringen af deres hjem mod ubudne gæster.

Familier bruger tusindvis af kroner på alle mulige højteknologiske sikkerhedsforanstaltninger. Det er dog de færreste, som er opmærksomme på, at langt den største sikkerhed kan opnås gennem en relativ beskeden investering i en opgradering af noget så simpelt som husets låsesystemer.

 

Tjek alle husets yderdøre

Det er vigtigt at få tjekket alle husets yderdøre, både fordøre og terrassedøre. Hvor gamle er de og hvilken type. Har du gamle låse, kan det være en god idé at udskifte cylindrene. Stort set alle låsemærker har svagheder, især hvis de er af ældre dato. F.eks. er ældre Ruko-låse, som har et rundt hoved og 5 stifter, forholdsvis nemme at dirke op. For ældre Zeiss-låse gør låsens konstruktion, at den er nem at bore ud. De fleste nye låse laves derimod typisk med 6 eller endnu bedre 11 stifter og er dermed langt mere både dirke- og boresikre.

 

Høj præventiv effekt

En optimal dørsikring kræver samtidig to godkendte låse, hvor mindst den ene kræver nøgle både indvendigt og udvendigt. På den måde sikrer man sig mod at en mulig indbrudstyv kan åbne dørene indefra, hvis de skulle have brudt ind ved at smadre en rude. Det har i sig selv en høj præventiv effekt, for hvis der er noget en tyv har brug for, så er det at kunne flygte så hurtigt som muligt ud med deres tyvekoster. En solidt låst fordør vil få tyven til at opgive sit forehavende.

 

Kontakt en låsesmed

En anden relativ simpel regel er at have fuldstændig styr på sine nøgler. Så er man bare lidt usikker på, hvor mange nøgler til ens hus som er i omløb, hos f.eks. tidligere beboere, håndværkere, bude eller lignende, så bør man enten få udskiftet sine låse eller som minimum få dem kodet om til nye nøgler. Så før man begynder at investere i diverse alarmer og alle muligt dyre sikringsløsninger, er det en god ide at få tjekket dine låse igennem af en låsesmed, gerne en med godt kendskab til dit nærområde Silkeborg, Skanderborg, Aabyhøj, Aarhus og Østjylland.