Miljørigtig bolig: Tag de rette beslutninger uden at gå på kompromis med livet

Følgende artikel er betalt og udarbejdet i samarbejde med de hjemmesider, der linkes til.

Vi kommer ikke udenom, at klima er det mest omtalte emne lige nu. Med store klimaforandringer er vi for alvor gået ind i kampen om at skabe en grønnere verden, og du kan nemt være med. Men hvordan får du helt præcis taget de rette beslutninger i hverdagen? Det kan du læse mere om lige her.

Vi giver nogle bud på, hvordan du kan optimere hverdagen, så du skåner miljøet for en masse CO2, men selvfølgelig uden at gå på kompromis med frihed og kvalitet. Læs med og lad dig inspirere til en grønnere hverdag.

Hvordan opvarmer du boligen?

Et klassisk eksempel på et område, hvor vi ofte kan forbedre vores indsats i forhold til klimaet, er vores måde at opvarme boligen på. I dag benytter mange sig af fyringsolie eller fjernvarme, hvilket belaster miljøet, og dermed ikke altid er det helt rette valg.

I stedet er en varmepumpe et særdeles godt valg, og det gælder ikke kun for klimaet. En varmepumpe er meget skånsom for miljøet, samtidig med at den bruger minimalt med strøm, når den opvarmer din bolig. Det giver dig mulighed for at opvarme din bolig med god samvittighed og med flere penge i lommen hver eneste måned.

Du finder er stort udvalg af varmepumper fra mange forskellige forhandlere. Du kan ligeledes få hjælp til at finde den bedste varmepumpe, der opvarmer boligen på den helt rigtige måde.

Spar flyrejsen og nyd den danske sommer

Rejser du væk om sommeren, kan det måske mærkes på samvittigheden. Flyrejser er én af de største udfordringer i forhold til klimaet, og ved at skære ned på dine flyrejser, kan du hurtigt gøre en stor forskel. Og måske sommerferien ikke behøver holdes andre steder end i Danmark?

Der er et væld af muligheder for at nyde den danske sommer. Besøg et sted, du aldrig har set før, tag på de smukke strande eller nyd varmen hjemme i haven. I stedet kan du investere i kvalitetsmarkiser, der gør det muligt at få den sydlandske stemning i baghaven. Vi garanterer dig en fantastisk sommerferie, som du ikke kommer til at fortryde.

Kødfrie dage og danske råvarer

Det er ikke kun i forhold til opvarmning af din bolig og i sommerferien, at du kan gøre en forskel. Faktisk kan små forandringer ved middagsbordet også hjælpe til at leve mere klimavenligt, og endda helt uden at gå på kompromis med smag og kvalitet. Vi kan kun anbefale at holde mindst to kødfrie dage om ugen, hvor kødet erstattes med grøntsager, bønner, linser eller noget helt fjerde. Der findes masser af inspiration i dag, så du nemt kan finde din favorit uden kød.

Når det kommer til råvarer, kan du også træffe et rigtigt valg her. Selvom det frister at vælge de billigste grøntsager, bør du altid gå efter de danske af slagsen. Udenlandske varer er blevet transporteret langt med fly, og så vil de ofte rumme forskellige sprøjtemidler. Dermed er de danske grøntsager ikke kun bedre for klimaet, men også for dig.