Sæt gang i projekterne

Det kan være, at du går og tænker på at købe noget rullegræs til din have, eller at du mangler træflis til bedene. Det kan også være, at du leder efter grus til indkørslen, eller at du bare ikke ved, hvad det er du leder efter endnu. Uanset, om én af disse beskrivelser passer på dig, så bør du alligevel læse med, hvis du har en kreativ side, der gerne vil få sat gang i et eller flere projekter. Hvis du gerne vil gå kreativt til værks, så er der nogle gode råd, som du bør følge, både når det kommer til ind købing af græs til plænen, eller til andre ting, som du nu kunne finde på.

Bestil materialerne

Det kan være en kæmpe last at skulle finde et godt sted, hvor du kan få de ting du leder efter til en rimelig pris. Det kan derfor være smart at vide lidt om, hvor du let kan finde lige netop dét, som du leder efter. Lige gyldigt om det er træflis, barkflis, eller andet til haven, kan du let finde, det som du mangler lige her, hvis du ikke magter at selv skulle lede. Du kan selvfølgelig også finde det, du leder efter på den traditionelle måde, men tiden, som du kommer til at bruge på det, er nok bedre brugt på noget andet.

Hvad til haven?

Det kan være svært at overskue, lige netop hvad du mangler til din have. Derfor er der noget viden, som du nok bør være opmærksom på.

  1. Hvis du har problemer med ukrudt i græsset, eller hvis du mangler græs et specifikt sted, er rullegræs nok den bedste løsning, da mange steder sælger rullegræs specifikt solgt til at undgå ukrudt.
  2. Træflis eller barkflis? Træflis og barkflis har hver især nogle forskellige fordele og ulemper, du nok skal være klar over. Træflis, i modsætning til barkflis, indeholder en overvældende mængde kulstof, hvilket resulterer i, at jorden du lægger træflisen på, vil miste kvælstof. Ved barkflis er der derimod risiko for svamp og bakterier, hvilket kan være meget skadeligt, og selvfølgelig helst skal undgås. Både træflis og barkflis har dog også de samme fordele, da de kan sætte en stopper for erosion, holde ukrudt nede, beskytte jorden mod sammenpresning, holde på fugten, og flisen gør det lettere for planterne at udnytte jorden op til overfladen.

God fornøjelse med dit havearbejde!