Nordiske hvide vægge med et tvist

I Danmark elsker vi vores hvide vægge. Faktisk kan man nogle gange mistænke os for at være en lille smule farveforskrækkede. De hvide vægge fungerer for os og passer godt til vores nordiske møbler og indretning. Når det er sagt, så er der – kan man tillade sig at sige heldigvis? – kommet en modreaktion på disse fine, funktionelle, hvide vægge. Vi danskere er efterhånden klar til at introducere en feature wall eller to i vores hjem.

Lidt men godt

Begrebet feature wall er opstået i England som en modreaktion på deres magnoliafarvede vægge. Englænderne er et dejligt, lettere eksentrisk folkefærd, der synes, at et rum kan bære en – i deres version – lettere crazy væg. I Danmark er vi lidt mindre vovede, når det gælder indretning, så vi ønsker typisk en feature wall, der passer smukt ind i den øvrige indretning. Vores smag er nok lidt mindre eklektisk i sammenligning.

Kom tapet eller farve på én væg eller flere

Det største problem, når man skal have farve på en eller flere vægge er faktisk at vælge en farve. Det er kun fantasien, der sætter grænser for, hvad farve, man kan vælge. Alternativt kan man vælge et tapet. Der er efterhånden kommet rigtig mange flotte tapeter på markedet. De spænder fra det diskrete til dem, der skriger fashion statement. Her kommer det helt an på, hvad der falder i ens smag, og måske også hvor meget vovemod man har, når det gælder indretning. Husk dog altid, at i dit hjem er det dig, der skal bo, så vælg noget du kan lide og kan leve med. Læs mere her om de mange muligheder der er inden for tapeter.

Find inspiration online

Nu-til-dags behøver man ikke at bruge mange penge på boligmagasiner for at blive inspireret. Et klik eller to på telefonen, og så har man masser af muligheder for at se på, hvordan andre mennesker indretter sig. En ekstra bonus er, at man kan blive inspireret fra alle mulige lande og kulturer. Selvom de fleste af disse billeder naturligvis er bevidst opstillede, så kan man godt danne sig et indtryk af om stilen er én, man godt selv kunne tænke sig. De tre letteste ting at ændre i boligindretningen er: flytte om på eksisterende møbler, nye puder og gardiner samt farve eller tapetter på vægge. Dette kan gøres uden en større investering modsat for eksempel nye møbler.