Nyttige forsikringer foruden indboforsikringen

Når man er ejer af en dejlig hund, har man også et kæmpe ansvar overfor sin hund og dens omverden. Når du bringer et nyt levende væsen ind i dit liv, følger der naturligvis et stort ansvar med dette. Hvis du på nuværende tidspunkt allerede er den heldige ejer af en hund, så ved du med garanti allerede en masse om hundeforsikringer. Denne artikel henvender sig derfor til dem, der lige har anskaffet sig en hund, og som endnu ikke kender til de mange forskellige forsikringer til hunde. Her kommer der derfor et kort oprids af de vigtigste forsikringer, man som hundeejer bør tegne for sin hund. I sidste ende vil det gavne dig som hundeejer, idet du dermed ikke skal slippe store beløb for dyrelægeregninger, hospitalsbesøg etc.

Forsikringen alle hundeejere skal have

Når du er hundeejer i Danmark, skal du, som det fremgår af loven, have tegnet en ansvarsforsikring for din hund. Denne type hundeforsikring er ganske enkelt lovpligtig for dig som hundeejer. Denne type forsikring dækker i en række tilfælde, hvor din hund er kommet til at gøre skade på et andet menneske, en hund eller inventar i en bolig eller forretning. Omkostningerne ved disse situationer vil blive dækket af denne forsikring, som alle hundeejere i Danmark skal have tegnet for deres hund.

Undgå svimlende dyrelægeregninger med en sygeforsikring

Som nævnt tidligere, så er den lovpligtige forsikring ikke den eneste, man som hundeejer kan tegne for sin hund. For eksempel kan man, som mange andre også har gjort, tegne en særlig sygeforsikring for sit kæledyr. Denne sygeforsikring vil dække de omkostninger, der måtte forekomme i forbindelse med dyrelægebesøg. Det vil altså sige, at medicin, røntgenbilleder etc. er dækket ind under denne forsikring. Som hundeejer kan en tur til dyrelægen hurtigt ende ud i en masse dyre regninger, der skal betales, og det kan i sidste ende forårsage markante ændringer i privatøkonomien. Af denne grund kan vi herfra anbefale dig at få tegnet en udvidet hundeforsikring, der dækker dyrelægebesøg og dertilhørende medicinkure. Afhængig af hvilket forsikringsselskab du har, vil sygeforsikringerne også svinge i dækningsområde. Hvis du vil vide mere om, hvad en sådan forsikring i generelle træk dækker, så læs mere om forsikringens dækning på nettet.

 

Vi er sikre på, at du får god gavn af de tegnede forsikringer for din hund, således at du med en tryg fornemmelse kan tage din hund med hvor som helst.