Opdater boligindretningen med nye møbler

Tiderne skifter, og pludselig opdager man, at man står midt i en stue, som er indrettet til et helt andet årti end det, som vi er i nu. Det er selvfølgelig ikke alle, som synes, at det er et problem, mens andre gerne vil følge med moden og være lidt med på beatet i vores samfund, som flyver af sted fyldt med nye idéer og visioner. Hvis du er røget af indretningstoget, så er det måske på tide at springe ombord igen.

Tidens tenderser i indretningen

Tendensen i dag er, at vores hjem skal være personlige. Man skal kunne føle dem, som bor i hjemmet. En af de helt store tendenser i tiden er, at der skal være fyldt med grønne planter. Det skal være grønne oaser, vi bor i. Små boliger er præget af, at der skal findes smarte og gerne indbyggede opbevaringsløsninger, så pladsen udnyttes bedst muligt.

Engang skulle det hele være hvidt i hvidt. Det skal det ikke længere, nu må der godt være farver på både væg (helst kun en), møbler eller pyntegenstande. Det skal bare ikke blive for meget, så farverne råber til hinanden. Og sørg så endelig for at tilføje personlige elementer i indretningen som f.eks. fotografier i smukke rammer.

Kom godt i gang med at forny indretningen

Når du har besluttet dig for at ændre, udskifte eller forny indretningen, så kan det være en god idé at tegne rummet på et stykke papir og så tegne ind, hvilke elementer du ønsker. Eventuelt kan du klippe dem ud i papir, så du kan flytte rundt på dem. Derved ved du, hvad du skal gå efter, inden du tager på indkøb. Det er ærgerligt at komme hjem med noget, som du ikke har plads til alligevel. Pas på med ikke at fylde rummene for meget, for det giver mere overskud, når der er luft omkring møblerne. Og tænk så i hvilket udtryk du ønsker, at din bolig skal udstråle: skal det være minimalistisk, herskabelig, hyggeligt eller noget helt fjerde?

Hvis du ikke har råd til at forny men heller ikke kan vente, så kan du let få hjælp til finansieringen ved at låne til de nye møbler her.

Besøg også Ecoisten og læs om miljøvenlig boliger – Ecoisten.dk