Rottebesøg? Se at få dem væk!

Rotter i hjemmet er ikke at spøge med! Rotterne kan nemlig påføre dyre skader på hjemmet og så kan de tilmed sprede sygdomme. Har du mistanke om rotter? Så tøv ikke, bekæmp dem med det samme.

Der findes gæster, vi absolut ikke ønsker at få besøg af. En af disse er rotten. Men hvordan ved man, om man har fået rotter i hjemmet og hvad skal man gøre ved dem? Læs med her.

Tegn på rotter i hjemmet

Det tager typisk ikke længe fra mistanken, til man kan konkludere, der ER rotter i hjemmet. Blandt de mest sikre tegn på rotter er lyden.

Pisker der rotter rundt på dit loft, vil du ikke være i tvivl. Rotterne er larmende og farer rundt på alle tider af døgnet. Også når du mener, du skal sove. Derudover har mange oplevet, at når der er ro på, når man f.eks. skal sove, så kan man fornemme noget kravle og kradse inde i skillevægge eller lige under gulvbrædderne.

Derudover vil der også være spor fra rotten. Det kan f.eks. være små ekskrementer, men det kan også være spor fra gnaven i møbler, installationer m.m. Det er dog yderst uheldigt, når rotten gnaver i ledninger, isolering etc., da den kan skade alt dette, hvilket kræver reparation eller udskiftning. Og der er ikke altid billigt.

Advarsel: I kan blive syge

Rotten kan være en slem smittebærer! Den kan blandt andet sprede Leptospirose (Weils sygdom), som den spreder via dens urin og ekskrementer. Det er en akut bakteriasygdom, som kan svinge i alvorlighed fra let og forbigående til mere alvorlig ved f.eks. nyresvigt, lungebetændelse og øget blødningstendens.

Rotten kan desuden smitte med Salmonalle, Yersiniainfektion etc.

Sådan bekæmper i rotterne

Når man har fundet ud af, der er rotter, er næste spørgsmål som regel: hvordan bekæmper vi dem?

Er der konstateret rotter, kan du vælge at ringe efter en skadedyrsbekæmper, der kan komme og udrydde rottereden. Bemærk dog at disse ofte bruger giftstoffer. Det kan få den konsekvens, at rotten dør et sted, du ikke kan få den samlet op og smidt væk fra, hvormed det kan resultere i grelle lugtgener.

Du kan også vælge at investere i et ultralydsapparat, som f.eks. Gnaversirenen (læs mere her), hvor rotterne skræmmes væk ved brug af ultralyd.

Ultralyden bemærkes ikke af hverken husdyr eller mennesker, men kan skræmme rotter og andre skadedyr væk, så hjemmet atter er fri for ubudne gæster.