Sådan bliver du klogere på hvilket gulv, som du bør vælge

Står du overfor at skulle vælge nyt gulv i dit hjem, så kan det være en god ide at undersøge hvilke forskellige muligheder, som du har, så du er sikker på, at du vælger det helt rette. Der er mange forskellige muligheder, og det er derfor en god idé at undersøge, hvad de forskellige typer hver især har af kvaliteter.

Et trægulv er for eksempel ikke bare ikke trægulv. Der er nemlig mange forskellige slags, som har forskellige udtryk af udseende. Dette gælder både farver og det spil, som der er i træet samt forskellighed i måden, som brædderne er sat sammen på. Nogle gulve er nemlig meget ensartet i farven, hvor andre har forskellige nuancer, hvorfor der er mere spil i udtrykket. Dertil er der også flere forskellige træsorter, som gulvet kan fås i. Derfor er dette også et område, som man bør tage stilling til. En af de populære valg, er et egetræsgulv, som er et klassisk valg. Du kan derfor med god grund undersøge mulighederne for et egetræsgulv fra Moland.

To eksempler på muligheder for egetræsgulve fra Moland  

I Classic-serien finder du forskellige gulve i eg, som både varierer i nuance, farve og struktur. Dette kommer blandt andet til udtryk ved, at gulvet har en moderat mængde og størrelse af knaster. Derudover har det mindre spartlede revner, splint og farvespil, som gør, at gulvet får et levende udseende. Et flot gulv, som kan bidrage til et naturlig udseende i hjemmet.

Vælger man derimod et gulv fra Living-serien, får man et gulv med et mere rustikt præg, som samtidig giver et levende udseende. På et gulv fra denne serie får man mange knaster i forskellige størrelser, store variationer i farverne, kraftige åretegninger, mørke spartlinger og splint. Træet får derfor et levende og rustikt look, og det er gennem egetræets egenskaber, at det rustikke udseende tydeligt kommer til udtryk.

En måde, hvorpå træet ligeledes kan få et varierende udtryk, er gennem gulvets lakering. På gulvene i eg hos Moland er der både mulighed for at vælge et gulv, som er lakeret med en mat lak og med en olie, der giver et mere glasfuldt udseende. Dermed er måden, som træet er behandlet på ligeledes noget, som man bør forholde sig til, når man skal vælge sit nye parketgulv. Da det har stor betydning for træets udseende og udtryk.