Sådan får du flere farver ind i dit hus

Kan du lide at være kreativ med din boligindretning? Det er ikke så underligt, for når du indretter din bolig, er det din mulighed for at udtrykke dig og skabe dit helt eget. Dog kan det også godt være svært at indrette. Du har måske nogle idéer oppe i hovedet, som er lidt flyvske og som er svære at få gjort til virkelighed. Det kan f.eks. være, at du gerne vil have en mere farverig indretning, men har svært ved at føre det ud i livet, for hvor skal du lige starte henne.

Start i de små

Hvis du er vant til en indretning med hovedsageligt neutrale farver, vil det være noget af et spring at gå over til en totalt farverig indretning. Hvis det er det, du ønsker, kan du tage tingene lidt ad gangen, så du kan vænne dig til det lidt efter lidt. Det kan også være, at du blot er interesseret i at få tilføjet en smule flere farver.

Tag på shoppingtur

Når du skal i gang med at have flere farverige ting ind i dit hjem, kan du starte med simpelthen bare at tage ud på en shoppingtur, hvor du køber nogle detaljer og tilbehør til dit hjem i de farver, som du kan lide. Du kan f.eks. købe sådan noget som vaser, billeder til væggen, sofapuder, sengetøj, et tæppe til gulvet, en farvet Sødahl dug til spisebordet eller forskellige nips i farve. Det er en nem måde at få nogle farver ind i din indretning.

Hvis du bliver mere modig

Hvis det ikke er nok for dig at have små detaljer i farver, kan du sagtens gå vildere til værks. Det er ikke svært at få flere farver ind i dit hjem. Som regel handler det blot om at turde tage springet. Du kan f.eks. være at male nogle vægge i forskellige farver. I din stue kan du male en blå væg, i dit soveværelse kan du male en gul væg og på kontoret en rosa væg. Det fede ved at male dine vægge er, at du altid kan male dem i en anden farve, når du bliver træt af den gamle. Du kan ligeledes begynde at vælge farvede møbler. I stedet for bare at have farvede sofapuder, hvorfor så ikke have en sofa i mørkegrøn, rosa eller blå?