Sådan indretter du børneværelset på budget

Følgende artikel er betalt og udarbejdet i samarbejde med den hjemmeside, der linkes til.

Indretning kan være en dyr fornøjelse. Men faktisk er der gode muligheder for at tænke i nogle mindre og mere kreative løsninger og på den måde gøre det hele til et meget lavere budget. Men hvordan gør man så lige det?

Vi har lavet en lille guide til dig med nogle tips til, hvordan du nemt kan indrette børneværelset på en billig og nem måde. Det kræver nemlig ikke store justeringer, hvis du i forvejen har møblerne i hus. Læs med og bliv inspireret til, hvordan du når i mål og får skabt det perfekte børneværelse.

Væggene skal pyntes

Én ting er sikker, når det gælder indretning: Væggene må ikke være tomme. Lige meget hvad du sætter ind i dit hjem af lækre møbler, så vil hvide og kedelige vægge få det hele til at falde til jorden. Det samme er selvfølgelig tilfældet med børneværelset. Derfor bør du altid sørge for at få udsmykket væggene som noget af det første, for måske det er nok i sig selv.

Et oplagt valg er nogle flotte hylder, hvor der kan stå billeder, legetøj eller bøger. Det vil give et flot og let udtryk, samtidig med at det er særdeles praktisk. Du får ekstra opbevaringsplads og kan gøre det hele inden for budgettet. Du kan også vælge at male en væg på værelset i dit barns yndlingsfarve. Det vil skabe ro og dybde i rummet.

Bløde tekstiler i rolige farver

Noget andet, der er med til at samle rummet og skabe en hyggelig atmosfære, er selvfølgelig en masse bløde tekstiler. Hvis du endnu ikke har fået købt et gulvtæppe til værelset, skal du gøre dette som det første. Du kan passende placere det i det hjørne, hvor der bliver leget dagen lang. Samtidig er det en god mulighed at bruge lidt penge på eksempelvis en sækkestol, der kan stå på gulvet.

Hvis du har et legehjørne på værelset, kan du også købe en masse puder til hjørnet. På den måde kan I altid sidde behageligt, og det vil samtidig gøre det hyggeligt på værelset. Vælg tekstiler i nogle naturlige farver og milde farver.

Gør det selv kan være vejen frem

Har du kigget på, om du selv kan gøre nogle ting, der vil være med til at fuldende værelset? Efterhånden er der rig mulighed for at finde gør-det-selv projekter på nettet, hvor du bliver guidet hele vejen. Det kan eksempelvis være et hængende tøjstativ, hvor noget af barnets tøj kan hænge. Selvom det ikke lyder som det mest oplagte til et børneværelse, vil det være med til at skabe den helt rigtige stemning.

Du kan også gå efter en guide i forhold til selv at udsmykke væggene på en helt særlig måde. Du kan selv male motiver på væggene eller lave nogle flotte billeder. Eller hvad med at bygge et møbel, der passer perfekt til børneværelset? Der findes et utal af muligheder, og det handler blot om at gå på jagt. Det kan også være et opbevaringssystem til alt legetøj og andet på værelset.