Sådan får du styr på kontorets faciliteter og rengøring

Følgende artikel er betalt og udarbejdet i samarbejde med de hjemmesider, der linkes til.

Har du ansvaret for en række ansatte i din virksomhed, og har I egne kontorlokaler? Så kender du sikkert også til de mange praktiske ting, der gerne skal være styr på for at få hverdagen til at køre. Især når det kommer til rengøring og faciliteter, kan det være noget af en gåde at finde de rigtige løsninger.

Vi har lavet en guide til dig, så du hurtigt kan få styr på kontorets forskellige faciliteter. Vi har fokus på rengøringen, og det er både, hvis du gør det selv eller får hjælp udefra. På den måde kan du hurtigt komme i mål med forskellige projekter, så dine ansatte og du selv får de bedste muligheder for at arbejde fokuseret hver eneste dag og samtidig føle sig godt tilpas.

Slip for at løbe tør

Når det kommer til hygiejne og toiletbesøg, kender vi alle sammen til udfordringen efter at have vasket hænder. Er I mange, der bruger det samme toilet, er det ikke altid det oplagte valg med håndklæder. De bliver hurtigt beskidte og forbliver våde, hvis de bruges af mange mennesker. Papir er også en dårlig løsning, da det både er dårligt for miljøet, og så løber man hurtigt tør. Derfor skal du hele tiden kunne fylde op med papir.

Derimod er en håndtørrer den ideelle løsning for jer. I dag finder du forskellige modeller, der blæser vandet af hænderne og derfor tørrer dem med det samme. Det er en nem og billig løsning for dig, og den kræver ikke den store vedligeholdelse i forhold til rengøring.

Hav udstyret klar til rengøringsholdet

At få rengøringshjælp er en investering i den travle hverdag på kontoret, men det kan også være en dyr fornøjelse. De store firmaer tager godt ved, når det kommer til priser, da de også medbringer alt udstyr selv. Vil du spare lidt penge på rengøringsfronten, kan du med fordel investere i dit eget udstyr og få hjælp fra et mindre firma.

Her er det vigtigt, at du får fat i en rengøringsvogn. Der findes rengøringsvogne i mange forskellige størrelser, så du altid kan finde en, der passer til kontoret. På den måde kan I også selv bruge rengøringsmidlerne, hvis I får brug for det efter et uheld i køkkenet eller noget andet.

Hjælp til de tunge løft

Arbejder I med tunge ting i din virksomhed, kan du også sørge for nogle gode faciliteter i forhold til at løfte rundt på disse. Med en al-lift vil du gøre arbejdet langt nemmere og mere effektivt for dine ansatte, og de vil slippe for de tunge løft, der kan være skadelige for kroppen. Det er derfor en god investering, der kan vise sig at være hurtigt tjent hjem.

Gode faciliteter i kantinen

I en travl hverdag er frokostpausen et vigtigt pusterum, så der er overskud til at klare resten af dagen. Derfor bør du sørge godt for dine ansatte, så de kan få tanket depoterne op i pausen. Med gode faciliteter og en god indretning i kantinen, vil du få nogle ansatte, der er klar til at arbejde hele dagen, og hvor du giver dem noget godt.

Du kan overveje at få en kantineordning, så I alle sammen kan spise sammen. Det giver jer noget tid sammen, hvor I kan snakke med hinanden og få skabt et godt arbejdsmiljø. En god kaffemaskine er også en særdeles god investering, og det er noget, dine ansatte vil sætte stor pris på. Det vil gøre din virksomhed til et særligt godt sted at være.