Bilen skal passes: her er 3 måder

Som bilejer er det vigtigt, at man passer på sin bil. Selvom man kun lejer eller leaser den, skal man stadig bruge tid på den. Vi bruger trods alt bilen meget tit, og derfor er nødvendigt at vedligeholde den. Man kan på en måde sammenligne den med vores krop. Når vi er fysisk aktive bliver vores organer og muskler stærkere – for at opretholde dette, er man nødsagede til at træne og bevæge sig ofte. Ift. bilen er der nogle bestemte kategorier, som er smarte at følge. I denne artikel kommer vi med et bud på 3 måder at passe på sin bil.

 

Hvor ren skal din bil være?

Når vores omgivelser er rene, bliver mange af os automatisk i bedre humør. For nogle er rengøring afslappende, og deres stressniveau falder. At rengøre bilen kan derfor være en god idé. Det eneste, du skal gøre, er at starte med at finde støvsugeren frem. Har du børn i familien kan de måske få opgaven for at støvsuge jord, rester af mad osv. i bilen op for en 10’er. Efter rengøring inden i trænges der måske til en rengøring udenpå. Du kan af den grund tage ned i vaskehallen eller selv finde en svamp og en balje med vand frem – nu skal bilen nemlig vaskes!

 

Find de rette hjul

Udover rengøringen er det vigtigt at se på det praktiske. I denne sammenhæng snakkes der om dækkene. Det er nemlig afgørende, at du har anskaffet dig de rette hjul til bilen, for om sommeren køres der med andre dæk end om vinteren. Vejene er ikke lige skridsikre i hver sæson, og uheld kan nemmere ske med de forkerte hjul. Find enten hjælp til at skift af dæk eller køb donkrafte online og gør det selv.

 

Lidt forkælelse gør ingen skade

Som det sidste kan du uden dårlig samvittighed forkæle dig og din bil en smule. Når vi som mennesker lave en handling, som vi havde regnet med at gøre, bliver vi i nogle situationer sure på os selv. Dette er typisk fordi, at vi har lavet en fejl, men i andre situationer får en god følelse i kroppen. At være god mod sig selv er godt. Man kan behandle sig selv godt på mange måder. Du kan f.eks. købe din yndlingsplade, dyrke sport eller spise et godt måltid. Hvis du ønsker en telefonholder eller sjove dekorationer til bilen, er der intet andet at sige end: køb dem! Så længe det passer ind i budgettet.