Sådan forbereder du en god fest i dit nye hus

Har du netop købt hus og vil gerne fejre det med en stor fest for en masse dejlige mennesker? I så fald er det den amerikanske house warming tradition en ideel metode, hvor du kan få fyldt dit hjem med en masse festglade mennesker, der kan starte dit nye hjem ud med nogle gode minder. I denne artikel ser vi nærmere på, hvordan du kan forberede en fantastisk house warming fest i dit nye hus.

Temafest

En god start på enhver fest foregår langt før dagen, hvor festen rent faktisk skal afholdes. Dette gøres nemlig ved at vælge et tema til festen, hvor folk skal finde deres bedste udklædning frem. Hvis alle kommer udklædte til eksempelvis cowboy-tema eller lignende vil der være en opløftet og god stemning fra start. Dertil er udklædning også en rigtig god icebreaker, hvis der er nogle personer med, der ikke kender hinanden særlig godt.

Der findes en lang række af potentielt rigtig sjove temaer til din fest. Disse inkluderer blandt andet gys, cowboy, politi og røver, trafiklys, black tie osv. Vælg din favorit og husk at minde dine gæster om, at de skal komme i deres bedste udklædning.

Lær dine naboer at kende

Selvom forslaget måske er utraditionelt, kan det faktisk være en fin idé at invitere sine nye naboer med til sin house warming fest, så man får lært dem at kende. Man skal trods alt bo lige ved siden af dem og dit forhold til dine naboer kan potentielt gå hen at udvikle sig til et venskab. Dette gælder i særlig grad, hvis I begge har børn på samme alder, der sandsynligvis kommer til at bruge en del tid på at lege sammen. Af samme grund er det særdeles vigtigt i det mindste at have et godt forhold til sine naboer. Hvis der kommer mange mennesker til festen – eksempelvis nogle naboer som man ikke kender – er det særdeles vigtigt at huske navneskilte. Ellers kan der let opstå nogle kedelige stunder, hvor man holder sig tilbage fra at sige noget, fordi man ikke kan huske hinandens navne.

Sjove lege til din fest

Slutteligt kan det være en god idé at arrangere nogle lege til festen, der kan være med til at løfte stemningen yderligere. Man kan nå langt med øl, vin og drinks, men en god drukleg sætter ofte ekstra gang i stemningen. Her er et ideelt forslag amerikanske beer pong, der er blevet særdeles populært over de seneste år. Hvis du har en have, er ølbowling eller ølstafet også nogle gode muligheder som selv modne og ældre mennesker vil kunne få en del sjov ud af. Der er selvfølgelig også vigtigt, at alt ikke går op i druk, så vær også opmærksom på og respekter de personer, der ikke ønsker at indtage alkohol.