Sådan hjælper boligadvokaten

Skal du til at sælge din bolig, eller er du på udkig efter en ny, så kan du med fordel læse med her. Vi stiller nemlig skarpt på, hvordan en boligadvokat kan hjælpe dig i forbindelse med boligkøb eller salg, så alt går retmæssigt til.

Brug en advokat i forbindelse med køb

Det er bedre at henvende sig til en boligadvokat end en ejendomsmægler i forbindelse med et boligkøb. Ejendomsmægleren er kun på en side, og det er ejerens. Derfor risikerer du at blive snydt, og det er desværre din egen skyld. Brug advokaten og sørg for, at alt går rigtigt til. Så er du langt bedre stillet.

Hvad hjælper en boligadvokat dig med?

En boligadvokat er bekvemt med rigtig mange ting angående køb eller salg af en bolig. Her er et udvalg af ting, som du kan bruge en boligadvokat til:

  • Udarbejdelse af færdiggjort salgs/købskontrakt
  • Forhandlinger
  • Gennemgang af refusionsopgørelse – også mulighed for udarbejdelse
  • Plantegninger, annoncering og billeder
  • Udarbejdelse af købsaftale

Mange af ovenstående ting skal du have styr i forbindelse med boligsalg eller -køb. Det kan være svært at håndtere selv, og derfor gør du klogt i at have en boligadvokat ved din side. Brug vedkommende til at sikre dig, at alt forløber, som det skal.

Boligadvokatens opgave består primært i at lave og læse dokumenter, som blot er formidlet mere juridisk. Der bruges offentlige dokumenter, hvor forsvaret med fordel kan overlades til en fagmand, som i dette tilfælde vil være advokaten. Dertil bruges boligadvokaten som din sparringspartner og er med til at bestemme markedsføringen, når du f.eks. skal sælge din bolig. Slutteligt er der forhandlingsdokumenterne, som er en af boligadvokaternes største områder. En god advokat vil lave en kontrakt, som er til din fordel.

Ikke kun til køberen

Selvom ejendomsmæglere er på sælgerens side, er en boligadvokat ikke kun på køberens. Når du sælger din bolig, kan du med fordel bruge en boligadvokat til en række af ting. Advokaten kan blandt udarbejde en vurdering til at ordne de finansielle aspekter. Dertil er der offentlige dokumenter, som boligadvokaten også kan hjælpe med.

Få nye øjne på dokumenterne ved salg

Hvis du benytter en ejendomsmægler i forbindelse med et boligsalg, er det ikke nødvendigt at bruge en boligadvokat, men du kan med fordel få nye øjne til at se alle dokumenterne igennem igen. Det koster et par tusinde kroner, som er givet godt ud. Derudover kan boligadvokaten ikke gøre alverden, hvis du sælger gennem en mæglerkæde.

Derfor skal du bruge en boligadvokat

I forbindelse med et boligkøb er det vitalt, du bruger en advokat. Vedkommende skal læse alle papirer igennem, så du ikke betaler en forkert pris og kommer til at hæfte på en juridisk dum måde. Det er alfa og omega, at du benytter en boligadvokat i forbindelse med dit boligkøb, fordi man sjældent selv har det store indblik i og forståelse af de juridiske bindinger og aftaler.

I forbindelse med salg er der flere scenarier. Benytter du en ejendomsmæglerkæde, er det ikke nødvendigt at have en boligadvokat ved din side. Men du kan også vælge selv at sælge din bolig, og her er brugen af en boligadvokat vigtig. Du skal have en juridisk person, der kan hjælpe dig med salg, vurdering, tilstandsrapporter, annoncering, refusionsopgørelse, salgsaftale og meget mere. Det vil være dumt at komme til at skylde en masse penge, fordi du valgte at spare udgiften til en boligadvokat.

Hvad koster det?

Advokater er generelt dyre, men en boligadvokat har faktisk en fair pris set i lyset af den værdi, der bliver givet. En boligadvokat aflønnes i timepris, og der skal som regel bruges 2-6 timer på hver enkelt bolig. Uanset om der er tale om salg eller køb. Derfor skal du forvente at slippe mellem 3.000-10.000 alt efter den enkelte sag. For at få en pris fastlagt kan du sætte dig ned med advokaten og drøfte, hvor meget tid der ca. skal bruges på sagen.
Gem

Gem

Gem

Gem

Gem

Gem