Sommeren er over os, og det betyder havefester en masse i det ganske land. Men hvordan sikrer du lige, at din havefest bliver den fest, dine gæster aldrig glemmer, og som holder naboerne vågne til langt ud på natten? Læs med her, og find nogle nyttige tips til, hvordan du holder årets mest episke havefest.

Kød, kød og mere kød – tænd op for grillen

Der findes få ord, der er klinger bedre end sommer og grill. Der er nemlig ikke meget, der slår en lun aften på terrassen med udsigt over haven og duften af en håndfuld saftige, møre bøffer, som varmes på din trofaste grill – uanset om det er en kul- eller gasgrill. Det kan godt være, at hunden er menneskets bedste ven, men grillen indtager på alle måder en hæderlig andenplads.

Lad os bare slå det fast med det samme – ingen havefest uden en ordentlig grill, der kan sikre lækkert grillmad i linde strømme. Har du ingen grill til sommeren, er det altså om at rubbe neglene og komme i gang. Dine gæster vil under alle omstændigheder blive mægtigt skuffede, hvis du ikke kan byde dem på et saftigt stykke kød eller to direkte fra grillen. Desuden går du glip af muligheden for at vise dine evner ved grillen frem for hele villakvarteret – og hvem vil ikke gerne være kendt som grillmesteren fra nummer 8? Er du helt på bar bund, når snakken falder på en grill til sommeren, kan vi anbefale denne Grand Hall grill, der sikrer gennemstegte bøffer og steaks til et rent 12-tal.

Når du har din grill til sommeren på plads, skal du, naturligt nok, have fat i mad og drikkevarer. Der er intet mere pinligt end at løbe tør for det mest essentielle til festen, så undgå mareridtet, og køb rigeligt med både kød, brød, pasta, kartofler og dressing. Selv hvis dine gæster ikke spiser det helt store, betyder det bare, at I skal leve af rester de næste par dage.

Sæt haven i stand – inden du inviterer til havefest

Inden du går i gang med at købe ind til årtiets havefest, er der lige noget, du skal være opmærksom på. Ligner din have Jerusalems ødelæggelse, eller det der er værre, bør du måske lige holde igen med at invitere familie, venner og bekendt på besøg. Der er selvsagt ingen, der har lyst til at feste i hverken et byggerod eller en grim have. En indbydende, åben og dekorativ have er alt andet lige mere oplagt til et brag af en fest, hvorfor du som haveejer skal sikre, at omgivelserne indbyder til fest og farver.

Haveglad.dk kan du finde alle de remedier, du skal bruge til at lave den perfekte have. Du finder både sandkasser, grus og højbede, så du kan få dig en have, der er værd at feste i. En sandkasse kan være en rigtig god idé, hvis du eller dine gæster har børn, der også skal med til festen. I så fald kan børnene tilbringe et par timer i sandkassen, mens de voksne diskuterer alt fra storpolitik til månelandingen over et glas rødvin og et Bon Jovi hit.

Sørg for stemningsskabende musik

Foruden en grill til sommeren og en indbydende have kræver enhver god havefest høj og glad musik, hvis festen skal blive en succes. Her kan det være en stor fordel, hvis du i forvejen ejer et par højtalere, som kan flyttes ud på terrassen eller i udestuen. Musikken er meget vigtigt i forhold til at sætte stemningen, så vælg den type musik, du mener passer bedst til dine gæster og arrangementet som en helhed.