Sådan indretter du det perfekte hjemmekontor

Følgende er sponsoreret indhold

I denne tid er der mange, der arbejder hjemmefra – enten helt eller delvist. Det er dog ikke ideelt at sidde ved spisebordet eller – endnu værre – i sofaen eller lænestolen en hel arbejdsdag. Der skal et hjemmekontor til – specielt hvis børnene er hjemme. Det giver fred og ro til at fokusere på arbejdsopgaverne. Læs med her og bliv klogere på, hvordan du indretter det perfekte hjemmekontor.

 

Kontorstolen

Kontorstolen er meget vigtig, da den er grundstenen for, om du får en komfortabel arbejdsstation derhjemme. Uanset om du skal sidde på sit hjemmekontor i mange timer hver dag eller om du blot skal bruge det engang imellem ved overarbejde eller hastearbejde i weekenden, så er det ikke lige ved kontorstolen, at du skal købe det billigste af det billigste. En billig kontorstol fra for eksempel Jysk kan selvfølgelig godt være behagelig i kort tid, men på lang sigt er den ikke ideel. Det er en god idé at bruge de fleste penge af budgettet til dit hjemmekontor på kontorstolen.

 

Skrivebordet

Der findes mange forskellige skriveborde, og det traditionelle skrivebord på kontorerne rundt omkring i Danmark er hæve-sænke-skrivebordet. Det er dog næppe nødvendigt på hjemmekontoret. Du kan vælge at købe et færdigt skrivebord i Jysk eller IKEA, der måske ikke passer ind i hverken størrelse eller farve – men du kan også vælge at designe dit eget skrivebord, som passer perfekt ind i din indretning og selvfølgelig også passer ind størrelsesmæssigt. Hvis du gerne vil have et hyggeligt kontor med liv og sjæl, så kan du faktisk designe dit helt eget træ skrivebord eller måske endda planke skrivebord, hvor du selv kan vælge træsort, størrelse og oliebehandling. Træ giver liv og hygge – og det forbliver også pænt i meget længere tid end et kedeligt hvidt skrivebord fra IKEA, specielt hvis du husker at behandle bordet med olie løbende.

 

Hyggehjørnet

Det kan for mange være svært at overholde de pauser, som man almindeligvis har på en arbejdsplads. Det kan derfor være en god idé at sætte en alarm, så man husker at holde pause – og så er det også en god idé med et hyggehjørne på kontoret, så man kommer lidt væk fra arbejdsstationen i pause, så man rent faktisk også holder pause. Du kan f.eks. indrette kontoret med en behagelig lænestol eller måske en lille sofa og så et lille sofabord. Her kan du for eksempel nyde din eftermiddagskaffe med en småkage eller to – uden at du behøver at forlade dit kontor.