Skal du have nyt tag på dit hus?

Følgende indhold er sponsoreret

Taget har en stor betydning for husets tilstand – et ødelagt tag kan nemlig føre til kæmpe skader på resten af huset. Jo flere skader, jo dyrere bliver det også – og nogle gange kan et nyt tag faktisk være den eneste rigtige løsning. Men hvordan ved man, om man skal have et nyt tag? Læs med her og bliv klogere på, hvornår et nyt tag er den rigtige løsning.

 

Læs op på din tagtype

Der findes mange forskellige tagtyper og alle disse tagtyper har forskellig holdbarhed. Eternittag og paptag holder for eksempel 20-30 år, imens teglstenstag holder helt op til 75 år. Hvis du kender din tagtype og ved, hvor gammel den er, kan du vurdere, om det er på tide at så skiftet taget.

 

Udnyt det gratis tagtjek

Skader på taget kan give skader på resten af huset, og det er derfor meget vigtigt at holde øje med tagets tilstand. Disse skader kan nemlig koste mange penge – og det bliver kun dyrere, jo værre skaderne er. Men hvordan kan man egentlig selv holde øje med, om taget har skader? Hvis du gør det til at vane at holde øje med taget og muligheder skader, så er du godt kørende – men det er altså bedst at udnytte det gratis tagtjek, som de fleste taglæggere tilbyder. De kan efter et kig på dit tag fortælle dig, hvor slemt det står til med dit tag. De kan fortælle dig, om der skal reparationer til eller om et nyt tag er den bedste løsning for dig.

 

Hvis dit tag er ved at nå sine sidste holdbarhedsdato og tagdækkeren kommer frem til den konklusion at et nyt tag er den bedste løsning for dig, så kan du glæde dig over en masse fordele.

 

Et nyt tag giver huset et kæmpe æstetisk løft – du kan helt selv vælge, hvilken tagtype og farve tag, du gerne vil have og du kan finde den, der passer bedst til dit hus. Du behøver nemlig ikke at vælge den samme tagtype igen – du kan sagtens vælge et andet tag, som passer bedre til huset. Derudover er der også en del økonomiske fordele ved et nyt tag. Huset bliver generelt mere værd, da mange købere både ser et flottere hus og tilstandsrapporter tager sig flottere ud.  Og du kan samtidig regne med en betydelig besparelse på varmeudgifter i mange år, da et nyt tag bidrager til isoleringen af huset.