Sådan indretter du et godt børneværelse

Langt de fleste af os skal på et eller andet tidspunkt indrette et børneværelse. Hvis det er dit første barn, kan det være svært at finde ud af, hvad værelset skal indeholde, og hvordan du skal indrette det, så her giver vi dig par tips til at hjælpe dig i gang.

Vælg den rigtige seng

Sengen er værelsets hjerte, og hvis du vælger en seng, som barnet ikke vil sove i, kommer du til at fortryde det de næste mange år. Der findes et kæmpe udvalg af børne- og juniorsenge på nettet, så der er ingen grund til at vælge den første den bedste.

Når de bliver lidt ældre, kan børnene få en børne- eller juniorseng, som passer til deres personlighed. Sengene fås i mange forskellige farver og temaer, så her har du mulighed for at give dem en seng, der lige præcis rammer deres interesser.

Hvis dit barn endnu er spæd, og du ikke sover med dem i din egen seng, skal de have en tremmeseng. Det er den sikreste seng til helt små børn, så der er ingen vej udenom.

Gør værelset til barnets rum

Ligesom med sengen kan du tilpasse hele rummet til barnets interesser og personlighed. Nogle mener, at man forkæler børnene, hvis man lytter til alle deres ønsker, og du skal da heller ikke ukritisk købe alt, de beder om. Du skal dog huske på, at børneværelset er dine børns frirum, og det er deres ”hjem” indtil de bliver 18-20 år. Ligesom dig har dine børn brug for at have et sted, som er helt deres eget, og hvor de kan slappe af, når de har brug for det. Derfor skal du tænke dit barns behov og ønsker ind, når du indretter børneværelset.

Hvad hvis børnene skal dele værelse?

Hvis du har flere børn, kan de sagtens dele værelse indtil den ældste er omkring 10 år. Det styrker deres søskendeskab og gør dem bedre til at acceptere andre mennesker. Selvfølgelig vil der være de konflikter, der er mellem søskende, men når de deler værelse, bliver de også tvunget til at finde en løsning, så de kan lege sammen igen.

Du kan nemt dele værelset op ved enten at lave et forhæng, eller ved at bruge en køjeseng, hvor hvert barn suverænt bestemmer over sin egen etage i sengen. På den måde får de deres eget sted, samtidig med at de kan deles om legetøjet og gulvpladsen.