Sådan indretter du hjemmekontoret

De fleste af os bruger mange timer om dagen på stillesiddende arbejde foran en skærm. Det har en række konsekvenser for vores helbred, herunder rygproblemer, dårligt blodomløb og svækkede muskler. Derfor er det vigtigt, at vi sørger for at mindske graden af stillesiddende arbejde ved at give os selv de mest optimale arbejdsforhold – også på vores hjemmekontor.

Arbejder du hjemmefra?

Hvis du ofte arbejder i hjemmet, er det vigtigt at investere både tid og penge i at indrette et behageligt hjemmekontor. Mange glemmer at prioritere de rette møbler, hvilket desværre kan påvirke helbredet på negativ vis og i værste fald resultere i varige skader. Derfor får du i denne artikel et par tips til, hvordan du kan give dig selv de mest optimale arbejdsforhold og forebygge dårligt helbred som resultat af dårlige arbejdsstillinger.

Hæve sænkebord

Et godt sted at starte er at anskaffe dig et hæve sænkebord, så du har mulighed for at stå op i løbet af arbejdsdagen. En stående arbejdsstilling er væsentlig bedre, da dit blodomløb forbedres, ligesom du holder muskelmassen i din krop ved lige. Et hæve sænkebord kan nemt justeres i højden, så det passer til stolehøjden. Det betyder også, at bordet kan bruges af enhver, hvilket er en fordel, hvis hjemmekontoret bruges af flere.

Ergonomisk kontorstol

Det er naturligvis umuligt at undgå stillesiddende arbejde fuldstændigt – også selvom man er meget opmærksom på det. Til gengæld kan du gøre en aktiv indsats for at gøre dine stillesiddende timer så behagelige, som muligt. Det kan du gøre ved at investere i en ergonomisk kontorstol. En ergonomisk kontorstol har mange justeringsmuligheder, og dermed opnår du maksimal støtte. Stolen mindsker risikoen for rygproblemer og er desuden fleksibel blandt andet på grund af dens vippefunktion. Ved at investere i en ergonomisk kontorstol får du en komfortabel stol af god kvalitet, og derfor er den også alle pengene værd.

God stemning

Et element i hjemmekontoret, som ikke påvirker din fysiske sundhed, men som alligevel er vigtigt, er stemningen i rummet. Gør lidt ekstra ud af at gøre det personligt og hyggeligt, så der er rart at være. Dekorative elementer har som sagt ikke direkte betydning for dit fysiske helbred, men kan påvirke dit mentale helbred. Når du opholder dig i et rum, der stimulerer og inspirerer dig, øges din motivation og arbejdsmoral, og du er derfor mere oplagt. Desuden skal du trods alt bruge mange timer på kontoret, så lidt ekstra hygge skader ikke.