Sådan indretter du små rum

Nogle gange kan rum være så små, at de nærmest virker helt ubrugelige. Men de fleste rum har mange flere muligheder, end man umiddelbart tror. Det handler bare om at kunne se mulighederne. Hvis du gerne vil have nogle tips og tricks til, hvordan du bedst muligt udnytter og indretter et lille rum, så læs med her.

Udnyt niveauerne og anskaf gode opbevaringsmuligheder

Den helt store hemmelighed er at udnytte rummets forskellige niveauer. De fleste har en tendens til at proppe gulvet med alle sine ting, og derfor mister man gulvplads, og rummet virker proppet. Hvis du derimod kigger op, giver loftet en masse nye muligheder. Hæng f.eks. din bøjlestang op i loftet, monter dine lamper i vægge og loft, og udnyt væggen til svævehylder, reolsystemer mm. Den anden hemmelighed er gode og smarte opbevaringsløsninger. Hvis du har minimal plads, er det en dum ide at have både to forskellige skabe og en reol. Køb derimod et stort skab, hvor du kan have alle dine ting. Brug møblerne i rummet som opbevaring. Lav f.eks. opbevaring i en gammel bænk, under sofaen eller under sengen. Hvis rummet har sjove hjørner eller skråvægge, som gør det sværere at indrette, så tænkt kreativt. Udnyt de sjove og skæve steder til at lave reoler, andre opbevaringsløsninger eller måske en hyggekrog med hjørnesofa. Det er kun fantasien, der sætter grænser.

Møbler med flere funktioner

Gå på udkig i forskellige boligmagasiner, møbelforretninger, på Instagram osv. Her kan du finde en masse inspiration til smarte løsninger. For eksempel findes der utrolig mange smarte møbler, som har flere funktioner. En sovesofa er en helt genial løsning, da den kombinerer to møbler i en. I teengageværelset kan den fungere som seng om natten og sofa om dagen. I stuen kan den fungere som sofa i det daglige, men bruges som gæsteseng til særlige anledninger. Sovesofaer er ikke bare en smart løsning. Den findes også i super elegante designs, som vil klæde indretningen i dit rum. Hvis du ønsker mere information om forskellige sovesofaer, så læs med her.