Sådan indretter du en stue med brændeovn

Levende ild har både æstetiske og praktiske funktioner. Rent praktisk set er det en billig måde at holde dit hus varmt på. Træbriketter og brænde er desuden bæredygtigt, fordi man ikke graver under jorden for at anskaffe brændselsmaterialerne. Det er godt for miljøet, og det gør varmeregningen mindre. Alt det er sådan set meget godt, men det kan være problematisk i forhold til indretning at have en stor jernboks til at stå midt i stuen. Her er nogle gode råd til hvordan du får en brændeovn til at fungere på et æstetisk niveau.

Ilden selv er smuk og fascinerende, så det gælder om at trække ilden i fokus, så meget at man glemmer brændeovnen uden om den. Følg linket her til nogle smukke brændeovne, som er diskrete, og ikke tiltrækker for meget opmærksomhed. Designet på brændeovnene er vigtigt, da man gerne vil undgå den fuldstændig firkantede form. Hvis man har en brændeovn formet som en stor og klodset firkant, vil den tiltrække ekstra opmærksomhed til udseendet, og dermed vil selve ilden virke mere praktisk, og dette vil modvirke at den pryder rummet.

Det handler om fokus

Brændeovnen skal ikke være midtpunkt i rummet, men den skal heller ikke gemmes af vejen som et uønsket møbel. Tænk på brændeovnen som en lille turistattraktion: Man skal have mulighed for at sætte sig ved den og nyde stemningen, men det skal ikke være ens eneste mulighed. Sørg for at holde fokus på spisebordet ved at bruge det naturlige lys til at ramme det, og lad så brændeovnen stå mere i skyggen. Dette giver også ekstra effekt når der bliver tændt op om aftenen.

En rigtig god idé er at bruge brændeovnsområdet, til at skabe et hyggehjørne. Det vil få næsten samme opbygning som en tv-stue, dog med en del mere charme. Lad brændeovnens glasrude fungere som blikfang, og sæt så en behagelig sofa som tilskuerplads. Dette kan støttes op med en lænestol, der selvfølgelig skal have en dertil anrettet fodskammel.

Kombinér dette med et lavt bord pyntet med nogle få nipsting – her kan du få idéer og inspiration fra f.eks. www.propagandashop.dk. Sørg for at der er nogle harmoniske billeder på væggene, og så kan du eventuelt skrue helt op for hyggen ved at placere din vinreol i nærheden. Husk ikke at placere vinen for tæt på brændeovnen da for meget varme er dårligt for vinopbevaring.

Brændeovnstips

Hvis du ikke har haft brændeovn før, er der lige et par husråd du skal skrive bag øret: Hvis du fyrer med vådt eller fugtigt træ, skaber det mere røg, og dette resulterer ofte i bållugt. Dette vil du selvfølgelig gerne undgå, så sørg altid for at fyre op med helt tørt træ. Den mest enkle måde at sikre sig at ens træ altid er tørt, er ved at opbevare det i et skur, en garage eller under et halvtag – du har sikkert set det før.

Et andet tip for at undgå en brændt lugt i stuen, er at give ilden så meget luft som muligt. Når du giver ilden mere luft, så brænder den varmere, og på den måde undgår du at røgen lukker sig selv ud, mens du sidder og hygger dig med dine gæster. Ellers så er det bare at komme i gang. Alle kan få en lækker stue med brændeovn.