Sådan kan du få flere penge til boligindretningen

Der er mange omkostninger ved huskøb generelt og især ved første køb, da der her er flere ting man skal være opmærksom på og som alt sammen er en omkostning. Der skal her bl.a. købes nye møbler, som hurtigt kan blive meget kostelig, afhængig af ønskede møbler og hvor mange rum der skal indrettes. Ved huskøb har de fleste også brug for en ny bil til transport, da størstedelen vil have lidt længere til arbejdet eller kommer til at bo i et villa kvarter, hvor der ikke er forfærdelige mange muligheder for offentlig transport. Vores anbefaling er derfor at kigge nærmere på muligheden for leasing, da dette kan give jer mere luft i jeres økonomi nu og her og derfor give jeg muligheden for, at købe de møbler i ønsker til jeres drømmebolig.

Fordele ved leasing

Det er dyrt at have bil og der er selvfølgelig mange muligheder omkring kvalitet og pris af bil.

De fleste kunne godt tænke sig en flot luksuriøs bil, at køre til og fra hjemmet fra, men det kan hurtigt blive en dyr affære og der skal de fleste gange spares op i længere tid og der er en stor engangsbetaling.

Det er her muligheden for billeasing kommer ind i billedet og der kan her være mulighed for, at få råd til en mere luksuriøs bil ved, at vælge at lease din bil i stedet for at købe. Det er muligt da du til at starte med skal have færre penge op af lommen, da udbetalingen er mindre og derfor har en lavere start beløb og du behøver derfor ikke spare op i længere tid for, at få råd til din bil. Du vil her derfor også få mere plads i din økonomi til, at bruge den på det du ønsker i hjemmet, om det er nye møbler eller andet. Andre fordele er at du betaler et samlet beløb hver måned, som inkludere reparation af bilen, når bilen skal en tur på værkstedet. Dette er med til at give dig et sikkert overblik over din økonomi, så du ikke pludselig står med store uforudsete udgifter.

Mere plads i økonomien

Når valget er taget og i har besluttede jer for, at lease jeres bil vil det derfor give jer mere plads i økonomien til, at bruge på lige det i ønsker og i har derfor muligheden for, at indrette jeres bolig lige som i ønsker. Der kan her blive plads til at bruge pengene på design møbler fra bl.a. House Doctor eller andre kendte mærker og i vil kunne købe lige de sofaer og andet pynt som dyrere billeder, som kommer til at pynte i hjemmet lige som i ønsker.