Udskift dit faldefærdige tag og spar penge fremover

Er dit hus plaget af et faldefærdigt tag, der er fyldt med tegn på slitage, skader og lign., så er det måske på tide at overveje at gøre noget ved problemet, så du slipper for omkostningsfulde skader på resten af huset. Selvom det kan være tiltalende kun at reparere problemerne, er det langt fra altid den bedste løsning. Hvis taget i forvejen er af ældre dato, er der stor risiko for, at taget får flere skader fremover, og at der således kommer regn og fugt ind i huset. Det kan medføre fugtskader i huset og dermed meget store udgifter. Derfor kan det være fordelagtigt at investere i et nyt tag og således sikre dig selv mod dyre og ubehagelige overraskelser i fremtiden.

Gå efter god kvalitet og øg din boligs værdi

Et nyt tag er en omkostningsfuld investering, og det er derfor meget vigtigt at træffe det rigtige valg. I valget af nyt tag bør man altid gå efter god kvalitet, således at man får et rigtig godt tag, der kan holde mange år fremover. Udover at det er vigtigt at have et tæt og sikkert tag for ikke at få skader på boligen, kan der også være en økonomisk fordel ved at få lagt et nyt tag. Hvis man vælger et ordentligt tag, vil værdien af huset stige, og det bliver således mere attraktivt ved eventuelt salg i fremtiden. Derudover vil det højst sandsynligt føre til store besparelser på varmeudgifter, da et gammelt og utæt tag medfører et forhøjet varmeforbrug. Det vil sige, at der er rig mulighed for at spare penge på den langsigtede bane, hvis du vælger at udskifte dit gamle tag med et godt kvalitetstag.

Vælg Decra tag til renoveringsopgaven

Her kan et ståltag være en rigtig god og billig løsning, der samtidig sikrer lang holdbarhed. Hos Decra finder du et stort produktsortiment med ståltage i forskellige udgaver. Fælles for dem alle er, at tagpladerne er bygget op omkring en stærk stålkerne, hvilket sikrer den høje kvalitet og dermed den lange levetid. I produktsortimentet finder du blandt andet tagplader med acoustic system. Det er en unik løsning, hvor et lyddæmpningssystem monteret på bagsiden af pladerne dæmper lyden ved eksempelvis haglvejr, hvilket kan være til stor fordel for både husejeren og omgivelserne. Find mere information om Decra tagløsninger her.