Havetips til terrassen – med inspiration til altanindretning

Om sommeren hungrer vi efter at tilbringe så meget tid, som muligt, udenfor, hvis vejret ellers tillader det. Trods vejret, er noget af det bedste ved sommeren de lyse aftener, der føles meget længere end de mørke vinteraftener. Er det tørvejr og bare lidt lunt i luften, er det ideelt at tilbringe tiden udenfor på sin altan eller have. Er man den heldige ejer af en have med plads til en terrasse, kommer der her tips til, hvordan du kan opnå en hyggelig terrasse, og hvilke overvejelser du skal have, inden du begynder på ”projekt-terrasse”. Nogle af idéerne kan man samtidig lade sig inspirere af, hvis man ikke har en have, men derimod en mindre eller større altan.

Gulvbelægning

Der findes mange former for gulvbelægning til din terrasse, og mange vælger enten fliser eller træbrædder som løsning til underlag. Faktisk er der også andre muligheder for terrassebrædder, og på wimex.dk finder du alt lige fra sibirisk lærke brædder, varmebehandlet træbrædder til terrasseplankegulv i forskellige farvenuancer. Når du skal vælge terrassebrædder, skal du sørge for at gøre dig overvejelser omkring, hvor ofte du vil anvende terrassen, og hvor tit du gider at vedligeholde den. Det har noget at sige med kvaliteten og materialet. Noget gulv kræver mere vedligeholdelse end andet, og noget gulv er mere behageligt at gå med bare fødder på end andet.

Til altanen:
Som gulvbelægning til altan findes der også forskellige muligheder. Her kan man i det lokale byggemarked købe træflisegulv, som er ”klodser”, man klikker sammen og som udgør et hyggeligt trælook. Man kan også lægge tæpper ud på altanen, hvis man vil opnå et mere blødt og varmt udtryk. Husk dog at fjerne tæpperne ved regn og i vinterperioden.

Grønne fingre

Grønne planter og farverige blomster er med til at gøre det hjemligt, hyggeligt og personligt. Ikke alene giver det en oplagt grund til at opholde sig uden for og passe- og vedligeholde blomsterne, men de er også smukke at se på, og giver terrassen og altanen en flot udsmykning.

Hvad end du har en terrasse eller altan, bør du sørge for at have krukker og måske små træer stående som pynter. Krydderurter giver anledning til en lille køkkenhave, selv på altanen. Plant dine yndlingsurter og følg deres vækst hen over foråret og nyd dem så i dine sommermadretter.

Funktionalitet

Én ting er udsmykningen, noget af er funktionalitet på terrassen. På samme måde som valget af terrassebrædder, skal du på samme vis gøre dig overvejelser om, hvor ofte du gider at vedligeholde dine terrassemøbler. Møbler ud af træ kræver større behandling og vedligeholdelse samt bliver hurtigere medslidt af vejret, hvor hårdt plastic og havemøbler af aluminium kan holde til lidt mere.

Er terrassen en større én af slagsen, er det oplagt at anskaffe sig et loungesæt eller bygge et selv af europapaller med dertil hynder. Lav et hjørne på terrassen og skab en ramme for afslapning og hygge med plads til at slænge sig.

På altanen:
Oftest er der ikke de store muligheder for at have kæmpe havemøbelsæt på altanen, men der findes mange pæne altansæt, hvor man med et bord og to stole kan lave et hjørne, hvor man kan spise sin mad og nyde en kop kaffe. Her er det også muligt at bygge noget selv, hvis man har hænderne skruet rigtigt på.