Sådan kan du forny dit badeværelse

Det behøver ikke koste en formue at friske badeværelset op. Med få, enkle tricks kan du få rummet til at fremstå nyt og anderledes. Det behøver hverken være bekosteligt eller besværligt! Læs med her, og bliv inspireret til, hvordan du kan forny dit badeværelse billigt og nemt.

Tjekliste til et fornyet badeværelse 

  • Fuger og fliser: Sørg for, at fuger og fliser i brusenichen ser velholdte ud. En knækket eller revnet flise eller mørke, beskidte fuger, kan få ethvert vådrum til at se misligholdt ud. Udskiftning af fliser behøver ikke være dyrt, og du kan sagtens få enkelte fliser skiftet, uden at det hele skal rives ned.
  • Farver: Et badeværelse behøver ikke være hvidt! Giv dig i kast med nye, anderledes farver. Du kan male hele rummet eller blot en enkelt væg.  Det er ingen katastrofe, hvis farven ikke lever op til dine drømme – så kan du blot male den over igen.
  • Badeforhæng: Det er let at udskifte badeforhænget, og det er tilmed billigt. Et farverigt badeforhæng kan peppe hele badeværelset op. Et hvidt forhæng er derimod stilfuldt og nedtonet. Der er mange muligheder!
  • Armaturer: Det kan gøre en stor forskel at skifte ældre armaturer ved vasken og i brusenichen ud med nye udgaver. Der findes i dag mange forskellige slags og i forskellig stil. Brug lidt tid på at finde ud af, hvad du kunne tænke dig. Det behøver ikke være en stor udgift at få skiftet armatur.
  • Spejle: Spejlet spiller en stor rolle på et badeværelse og er med til at sætte tonen for stilen. Et rundt spejl med en smuk kant kan skabe et romantisk udtryk, hvorimod et firkantet spejl giver et meget stringent og moderne udtryk. Find den stil, der passer til dig og resten af rummet.
  • Interiør: Interiøret er måske det billigste, du kan skifte. Toiletbørste, tandkrus, nipsgenstande, kurve og hylder. Ved at skifte ud i de små ting kan du få fornemmelsen af at et helt nyt badeværelse. Også håndklæder, klude og tæpper kan ændre rummets udtryk.

De levende rum

Skab en levende, grøn stemning ved at fylde badeværelset med grønne planter. Det er en fordel at vælge planter som trives i et fugtigt og vådt miljø. Det er eksempelvis bregner, orkidéer, fredsliljer og stuestar. Søg rådgivning på en planteskole, hvis du er i tvivl eller blot ønsker det allerbedste til dit badeværelse. At indrette med planter har desuden den fordel, at indeklimaet forbedres.