Sådan kan du spare penge på varmen med en cirkulationspumpe 

Næsten alle boligejere med eget varmeanlæg har en eller flere cirkulationspumper tilsluttet. Med en cirkulationspumpe har du mulighed for kontrollere cirkulationen af det varme vand i dine radiatorer og vandhaner. Derved kan du sikre dig, at fordelingen af varmen er optimal, hvilket gør, at du ikke behøver bruge unødig energi på at opvarme dit hus. Du kan derfor spare penge ved at investere i en cirkulationspumpe eller udskifte din nuværende cirkulationspumpe, hvis den er forældet.

Cirkulationspumper gør dit hus mere økonomisk

De forskellige typer af cirkulationspumper
Der findes hovedsageligt to forskellige slags cirkulationspumper. Den ældre trinregulerede pumpe og den nye model, der er elektronisk reguleret. Begge typer af cirkulationspumper kan transportere varmt vand rundt i centralvarmeanlægget eller til vandhaner. Energimæssigt er det den elektroniske cirkulationspumpe, der er den mest besparende. Dette skyldes, at når der skrues ned for varmen, så bliver cirkulationstrykket automatisk sænket. Hvorimod den gamle trinreguleret cirkulationspumpe ofte vil bruge mere strøm, da den kører hele tiden og skal reguleres manuelt. Så du kan spare penge ved at udskifte den gamle model.

Udskift den gamle cirkulationspumpe
Hvis du har en cirkulationspumpe, så kan det være en god idé at undersøge, om den er forældet, da gamle cirkulationspumper kan bruge meget energi. Hvis din cirkulationspumpe bruger mere strøm end normalt, så kan det være, fordi den er forældet. Hvis du udskifter din forældede pumpe med en ny, så kan du spare penge, da de nye cirkulationspumper kan tilpasse sig det svingende behov, der er i en bolig.

Gode råd om cirkulationspumper

Om sommeren er det en god ide at slukke for cirkulationspumpen, hvis den kun cirkulerer vand rundt i radiatorer og gulvvarmen. Dermed vil du spare penge på dit varmeforbrug i løbet af sommerperiode. Du bør dog tænde for systemet en gang om måneden i ca. 15 minutter i løbet af sommerperioden, så du undgår, at den gror fast. En anden metode du kan bruge, er et tænd-og-sluk-ur, som du kan sætte til din cirkulationspumpe, så den derved slukker om natten, og når der ikke er nogen hjemme i huset. Der findes dog også nogle anlæg, der har natsænkning. Dette betyder, at du kan sætte varmen til at være lavere om natten, og når du ikke er hjemme. En anden mulighed er klimasænkning, hvilke betyder, at du kan sætte en føler udendørs, som sørger for at varmen bliver lavere, når det ikke er så koldt udenfor, og højere når det er koldt.