Sådan sikrer du at have eventyrlysne børn året rundt

Du sidder inde i det varme hus med hele familien samlet. Der er fred og ro, og I nyder endelig at have muligheden for noget kvalitets tid uden at være på farten samtidig. Du tager et kig ud ad vinduet og konstaterer, at det er godt nok at I sidder indenfor. Der går ikke andet end et par minutter, og så tager sønnike ligeledes et kig udenfor, og kommer på den fremragende ide at ville udenfor og lege. Normalt vis ville dette ikke være noget som helst problem, men sådan som vejret ser ud lige nu tænker du alligevel ikke, at det er verdens bedste ide. Det er snevejr og blæser samtidig en halv pelikan. Med andre ord, så er det bestemt ikke verdens bedste vejr at lege i. Du ville helst ikke skuffe dit barn, men du har til gengæld heller ikke fået taget dig sammen til at få fundet et par vinterstøvler endnu.

 

Hvorfor bruge vinterstøvler?

Du tænker måske, at kondiskoene er gode nok til lige at lege ude i det kolde vintervejr, fordi man altid kan få varmen bagefter, men sådan hænger det ikke sammen. Hvis dit barn skal være i stand til at trives og lege optimalt, er det vigtigt at han/hun føler sig helt tilpas. Det gælder både psykisk, men det gælder bestemt også fysisk. For et lille barn kan det være svært at føle sig tilpas og lege godt, hvis man fryser. Når man bliver ældre lærer man, at man altid får varmen igen, men som helt lille har man ikke gjort sig erfaringer nok til at kunne fortælle sig selv dette endnu. Et godt sted at starte når man skal sikre varmen er i fødder og hænder. Hvis disse først bliver kolde, så spreder det sig med stor sandsynlighed meget hurtigt til resten af kroppen. Få inspiration til drenge vinterstøvler her.

 

Skynd jer at få det gjort

Vinterstøvler er altså helt vildt vigtigt når nu vi nærmer os de kolde tider. Så til alle jer forældre derude, med små drenge og piger, skynd jer at få fundet nogle smarte vinterstøvler og køb dem før det er for sent. Så kan jeres børn fuldstændig bekymringsfrit og ovenikøbet også med varme fødder, hele året rundt tage med kammeraterne fra børnehaven eller vuggestuen ud i skoven eller hen på den lokale legeplads og plaske i vandpytter eller bygge snemænd.