Tips til organisering af garderoben

Det er ikke helt forkert at sige, at meget af verden er blevet revet med af en regulær oprydningsbølge. Godt nok har skandinavisk minimalisme været en ting i mange år, men trenden lever stadig i bedste velgående. Egentlig er det måske heller ikke så mærkeligt, for findes der noget bedre end at kunne bevæge sig rundt i et dejligt ryddeligt hus, hvor alting har en plads? Når hjemmet først er organiseret, er det slut med at bekymre sig om roderi og hus kaos. Organisering kan nogle gange have en helt positiv effekt på ens mentale tilstand, og det gælder også for garderoben.

 

Behold det tøj, der gør dig glad

Når man skal i gang med at organisere sit tøj, kommer man ikke uden om, at der måske er noget, som bør sorteres fra. Medmindre man i forvejen har en meget stringent garderobe, vil der næsten helt sikkert være noget tøj, man ikke rigtigt får brugt. Man kan måske endda finde noget, man helt havde glemt, at man ejede! I så fald har det nok ikke været særligt savnet, og så er det vist på tide at lade det gå videre til nye ejere. Man skal naturligvis ikke skille sig af med noget, man er glad for, og der skal da også være plads til, at man kan købe nyt. Det handler bare om at have prioriteterne i orden, når man for eksempel skal ud og købe nyt dametøj. I langt de fleste tilfælde vil man blive gladere for et enkelt flot stykke tøj, for eksempel fra mærket ganni, end en hel bunke, som man aldrig får brugt.

 

Indretning af skabet

Når man skal have styr på sit tøj, er det også vigtigt, at ens garderobeskab eller skuffer er indrettet på en hensigtsmæssig måde. I mange tilfælde kan det være en fordel at have et par bøjlestænger, fordi man med dem let kan danne sig et overblik. Det er naturligvis også smart at have en skuffe eller hylde til forskelligt slags tøj, så man ikke skal stå og lede efter sine sokker hver eneste morgen. Man skal heller ikke være bange for at ligge noget af sit tøj væk, hvis man ikke bruger det så meget i perioden. Det kan for eksempel give mere plads i skabet, hvis man gemmer de uldne sweatre væk om sommeren og først finder dem frem igen, når temperaturen begynder at dale.