Sådan sikrer du din bolig mod indbrud

Hvis du som boligejer godt kunne tænke dig at være stensikker på, at din bolig er sikret bedst mulig mod indbrud, kan det være en god idé, at du som boligejer sørger for at tage en række forskellige forholdsregler, som kan være medvirkende til at mindske chancen for, at du som boligejer ender med at blive ramt af indbrud.

Lav aftaler med naboen

Hvis I som familie skal på tur eller eksempelvis skal til et givent arrangement, og huset derhjemme derfor står tomt, så kan det være en rigtig god idé at lave en aftale med naboen eller genboen om, at de holder øje med huset, indtil man er hjemme igen. Det samme gør sig naturligvis også især gældende i forbindelse med ferier eller højtider som f.eks. jul og nytår. Det er nemlig især her, at det er særlig vigtig at tage sine forholdsregler, da det ofte er på disse tidspunkter, at tyvene særligt ofte er på spil.

Indbyd ikke til indbrud

Når man ikke er hjemme, er der mange, der eksempelvis vælger at slukke alt lys i boligen. Det er bestemt ikke en god taktik, hvis man gerne vil undgå indbrud i sin bolig. Derimod har det faktisk vist sig, at man i høj grad kan mindske risikoen for indbrud, hvis man sørger for at lade lys i boligen være tændt – og man eksempelvis tænder for radioen. Skal man være væk i længere tid af gangen, så kan det f.eks. også være en god idé, at man overvejer muligheden for at lade naboens bil stå i indkørslen, så det ligner, at der er nogen hjemme.

Få installeret en alarm i boligen

En yderst effektiv løsning hvis man godt kunne tænke sig at være sikret i forhold til indbrud er utvivlsomt at sørge for at få installeret sig en alarm i boligen. Ved at få installeret en alarm i hjemmet er det nemlig muligt at holde tyvene på afstand – og det er en endog rigtig effektiv metode, eftersom dette kan skræmme mange væk. Hvis du gerne vil se nærmere på mulighederne for at få fat på en alarm til formålet, så kan du med stor fordel gå ind og se nærmere på www.telesikring.dk.

Har du været udsat for indbrud?
Hvis du som boligejer allerede har prøvet at være udsat for et indbrud, er det naturligvis vigtigt, at du indledningsvis sørger for at anmelde sagen.

Skulle du være i den uheldige situation, at du har været udsat for et indbrud i din bolig, og du i den forbindelse har krav på penge fra din forsikring, er det vigtigt, at du agere korrekt, når et indbrud opdages. Der er nemlig en række juridiske aspekter i dette at tage højde for i forbindelse med, at erstatning ved indbrudssager skal gives. Hvis du godt kunne tænke dig at blive klogere på netop dette felt, kan du på nettet læse mere om emnet. Du kan finde en hjemmeside om emnet her.