Sådan sparer du på varmeregningen på en miljøbevidst måde

I dag har befolkningen meget mere fokus på miljøet og på bæredygtighed, både hvad angår ens eget tøj, børnenes legetøj og maden vi indtager, og det kan derfor også være en god idé at få tjekket op på, om hjemmet nu også er miljøvenligt. Hvis din varmeregning ofte er højere, end den burde være, kan det være en indikator på, at dit hjem mangler et grundigt tjek.

 

Årsager til den høje varmeregning

Hvis du oplever, at du bliver mere og mere overrasket over ekstremt høje varmeregninger, kan dine vinduer meget nemt være forklaringen Følgende er tegn på at dine vinduer er årsagen til din høje varmeregning:

  • Kondens i vindueskarmene
  • Punkterede vinduer
  • Der er væsentligt koldere ved vinduet end midt i rummet
  • Træet i vinduespartiet er blødt
  • Der er sprækker i fugerne udenfor

Hvis ovenstående er tilfældet er det et tegn på, at dine vinduer er utætte og trænger til at blive udskiftet med nogle nye.

 

Vælg miljøvenlige vinduer

Ved at skifte dine gamle vinduer ud med nogle nye og mere energivenlige vinduer, kan du både spare på din varmeregning og samtidig være bevidst omkring miljøet. Det kan være svært selv at tage beslutningen om at få skiftet sine vinduer ud, da det er mange penge at skulle af med på én gang, men det kan dog ofte svare sig i det lange løb. Hvis du overvejer at få udskiftet dine vinduer, kan det være fornuftigt at søge hjælp hos den lokale glarmester i f.eks. Brøndby, Glostrup, Vallensbæk. De kan hjælpe dig med at vælge de helt rigtige vinduer, det kan måske være en god idé at skifte dine vinduer ud med energiruder. Det er vinduer, som ikke lader stuevarmen slippe ud, og som holder på solens lys og energi, og på den måde kan du spare på varmeregningen. Læs mere om energiruder her.