Hvilken type af ovn skal du vælge?

Ovnen er en af de vigtigste redskaber i køkkenet, når der skal laves mad. Der findes mange gode løsninger, som kan gøre køkkenet smartere og arbejdsgangene lettere. Hvis du skal have ny ovn, så kan du med fordel kigge på et testsite. På dette testsite kan du finde de bedste modeller og sortere efter egenskaber, mærker, energiklasse, kapacitet og meget mere.

Almindelig, kombi- eller mikrobølgeovn?

Flere og flere der får nyt køkken vælger at købe hele to eller tre ovne. Mange vælger at installere en traditionel ovn, plus det man kalder en kombiovn. En kombiovn er speciel, fordi den kan indstilles til både at fungere som en almindelig ovn og mikrobølgeovn. Det giver noget ekstra kapacitet, som er dejligt, hvis man f.eks. ofte laver mad til mange, eller når der skal flere retter på bordet juleaften.

Mikrobølgeovnen har efterhånden været i de danske hjem i mange år, men der florer stadigvæk en del myter om den hurtige ovn. Mikrobølgeovne er ikke farlige og udleder ikke stråling til maden. Det er faktisk et genialt redskab til den travle hverdag, som kan tilberede mange forskellige typer af mad. Søg på nettet efter lette opskrifter til mikrobølgeovnen. Du vil blive overasket over, hvor meget man kan lave.

Vælg en ovn med mange funktioner

Hvis du er glad for at lave mad og kan lide at eksperimentere, er det en god idé at vælge en ovn med mange forskellige funktioner. Først og fremmest bør du vælge en ovn, der kan køre et pyrolyseprogram. Et pyrolyseprogram kan rense din ovn uden du behøver at lægge knofedt til. Mange ovne har også forskellige programmer som grill, dampning, undervarme, overvarme osv.

Sidst, men ikke mindst er det en god idé at kigge efter et højt energimærke, når du køber ny ovn. Det sparer både dig og miljøet på den lange bane.