Sådan undgår du at gå fra hus og hjem

Hvis du fornyligt er blevet ledig og skal til at søge nyt arbejde for at få hverdagslivet til atter at hænge sammen, så frygt ikke. Du behøver nemlig ikke at bekymre dig om, hvorvidt du bliver nødt til at gå fra hus og hjem, når du mister dit arbejde. I dag findes der nemlig et væld af arbejdsløshedskasser, der står klar med en hjælpende hånd fra den dag, du bliver ledig.

Hvorfor skal jeg melde mig ind i en a-kasse?

For at du undgår større økonomiske vanskeligheder, så er det en rigtig god idé at være meldt ind i en a-kasse. En a-kasse er den organisation, der hjælper dig tilbage på jobmarkedet, hvis du skulle blive ledig. Her bliver der blandt andet tilbudt forskellige workshops, rådgivningsmøder og meget andet. Du skal derfor se din a-kasse som dit eget sikkerhedsnet, hvis du skulle miste dit arbejde.

 

Når du er medlem af en a-kasse, så har du automatisk krav på at modtage dagpenge, hvis du mister dit arbejde. Denne ydelse er rigtig god at have, hvis ikke budgettet kan hænge sammen uden din tidligere indkomst. For at modtage dagpenge skal du naturligvis have opfyldt nogle specifikke krav. Disse krav går blandt andet ud på, at du, forud for dine dagpenge, skal have arbejdet i et antal måneder og i disse måneder modtaget en vis løn. Hvis ikke du opfylder disse krav, kan du ikke blive indstillet til at modtage dagpenge.

 

Når du endeligt modtager dine retmæssige dagpenge, så gælder der et sidste krav fra din a-kasse. For at du kan komme ud på jobmarkedet hurtigst muligt, skal du nemlig sørge for at sende et bestemt antal af jobansøgninger ud hver måned. Dette er din garanti for, at du hurtigt kan komme til at arbejde igen.

Hvilken a-kasse skal jeg vælge?

Hvis du i øjeblikket står og skal beslutte, hvilken a-kasse du skal melde dig ind i, så har vi her på siden et par gode råd, du kan tage med dig. For det første skal du sørge for, at din a-kasse har erfaring med, hvilket job du tidligere har haft eller stadig har. A-kassen skal gerne kunne hjælpe dig i gang med et nyt job indenfor dine egne kompetencer, og det gør de bedst, hvis de i forvejen kender til din branche. Dernæst skal du kigge efter de a-kasser, der tilbyder de bedste ydelser til dig, hvis du uheldigvis skulle miste dit arbejde. Du kan få mere viden om arbejdsløshedskasser ved at følge linket.