Senge og madrasser: Sådan finder du den rigtige

Alle har brug for en god og behagelig seng at sove i, da en god nats søvn er vigtig for din krop og dit velvære. Du tilbringer mange timer i sengen, både når du er vågen og når du sover, og den forkerte seng vil derfor kunne give dig ryg- eller lændesmerter. Det er vigtigt, at du vælger lige præcis den seng eller madras, som passer til dig og dine behov. Der findes flere forskellige typer af senge og madrasser, men det kan være svært at vide, hvilken en du skal vælge. Læs guiden her og bliv klogere på de forskellige senge- og madrastyper, og hvad du bør overveje, når du køber ny seng eller madras.

Hvor stor skal din seng være?

Det første du skal tage stilling til, når du skal købe en ny seng, er hvor stor den skal være. Det er vigtigt at have god plads at bevæge sig på, så du kan sove ordentligt. Hvis du ved, at det kun er dig, der kommer til at bruge sengen, er en enkeltmandsseng et fint valg, men hvis du ønsker lidt ekstra plads at brede dig på, kan du med fordel overveje en trekvartseng. Deler du seng med din partner, bør I vælge en dobbeltseng, så I undgår at vække hinanden med jeres bevægelser. Med en dobbeltseng har I desuden mulighed for at vælge forskellige fastheder, så du og din partner kan få individuelt tilpasset støtte og dermed sove bedst muligt.

Hvilken sengetype skal du vælge?

Når du har fundet ud af, hvor stor en seng du skal have, er næste trin at finde den sengetype, du ønsker. Hvis du ønsker en god men simpel seng til rimelige penge, og du ikke har særlige fysiske behov, kan du vælge en boxmadras, hvor du blot skal skrue benene på og så er den fuldt funktionsdygtig. Hvis du derimod ønsker en seng med maksimal støtte, skal du vælge en continentalseng, som er en seng med flere komfortlag, hvilket giver en optimal liggekomfort og gør sengen lidt højere end normalt. Hvis du selv vil kunne indstille og justere madrassen til lige præcis til den position, der passer dig, skal du vælge en elevationsseng, som især er god, hvis du eksempelvis døjer med ondt i ryggen og derfor har brug for en bestemt liggeposition.

Hvor hård skal din madras være?

Udover de forskellige typer af senge, er der også forskel på madrassens hårdhed og fjedertype. Det er vigtigt, at du vælger den madras, der bedst kan bære og understøtte din kropsvægt. Det er nemlig din kropsvægt, der afgør madrassens fjedertype og hårdhed, som skal være mest optimal til lige præcis din krop. Hvis du deler seng med din partner, er det derfor også vigtigt, at I hver især vælger en madras efter jeres individuelle kropsvægt.

Du kan typisk vælge mellem tre forskellige fjedertyper til din madras. Hvis du ønsker en madras, som holder i lang tid, er det oplagt at vælge en med Bonell-fjedre, da de er robuste. Hvis du ønsker en madras med mere fleksible fjedre, skal du derimod vælge en med Pocket-fjedre, hvor hver enkel fjeder er syet ind i sin egen pose. Du kan også vælge at få en madras med Multipocket-fjedre, som har en højere densitet af fjedre og dermed flere støttepunkter.