Anskaf dig din helt egen hjemmebiograf

Har vi ikke alle drømt om at have vores helt egen hjemmebiograf? Det er en tanke, som mange børn måske render rundt med, men det er også en idé, som de voksne kan gå og dagdrømme om i ny og næ. Selvom det er hyggeligt at tage i biografen, så koster det også mange penge. Hvorfor ikke gøre det muligt at flytte biografen hjem? Det eneste, som du skal bruge, er en stor hvid væg, en projektor og en projektorskærm, som du kan finde tilbud på ved at klikke videre.

Derfor bør du få en projektor

Det kan måske virke som en stor omvæltning at anskaffe sig en projektor, eftersom det er rimelig pladskrævende, når det hele er i brug. Heldigvis er det let at pakke sammen igen og en utrolig god løsning, hvis du har pladsen.

Tag projektorskærmen med alle steder

Både projektoren og selve skærmen kan du pakke sammen og tage med, hvor end du vil hen. Du kan tage den med over til en ven eller veninde og holde filmaften, eller du kan benytte den til din farmors 80-års fødselsdag ved det lokale forsamlingshus til at vise nostalgivækkende billeder fra hendes ungdom. Det er en smart og alsidig løsning.

Stor skærm – intet pladsspild

Skærmen på en projektor er utrolig stor, men der er næsten intet pladsspild, når det hele er pakket sammen. Ofte kan skærmen rulles op som et rullegardin og selve maskineriet, der producerer billederne og filmen, kan du gemme væk i en kommode eller skuffe.

Gør rummet unikt

Der er mange muligheder for at gøre rummet unikt med en projektor. Start fx med at installere et stort liggeområde med masser af puder og madrasser. Herefter kan du måske placere projektoren på bagvæggen – gerne hæver over publikum – så der ikke pludselig er skygger af hårtotter på skærmen.