Riv dit gamle hus ned – og byg nyt

Gamle huse kan være problematiske af flere årsager. De kan være dårligt indretterede med små værelser og grimme køkkener og badeværelser. De har sandsynligvis et højt energiforbrug og er derfor meget dyre i drift. De kan være nedslidte og have mange skader – måske endda store og mange skader, som man ikke engang kender til endnu og først opdager, når det går helt galt. Gamle huse kræver altså uden tvivl en masse løbende vedligeholdelse for at være nogenlunde beboelige for mennesker – og det koster penge. Mange penge.

En komplet renovering af et gammelt hus kan blive en meget dyr fornøjelse. Man kan selvfølgelig vælge at renovere lidt efter lidt som problemerne opstår, for eksempel først badeværelset og så køkkenet og så noget helt tredje. Men det er et projekt, der aldrig bliver færdigt, fordi der altid vil opstå nye problemer, der ikke kunne forudses. Et gammelt hus er nemlig som en god vin – en gave, der bliver ved med at give, men bortset fra gaver er der her tale om problemer, der koster mange penge på den lange bane.

En anden mulighed er en komplet nedrivning af hus. Nedrivning betyder, at hele huset bliver jævnet med jorden og grunden står tom og uden bebyggelse. En nedrivning af et hus giver mange muligheder for beboerne. Hvis du vælger at rive dit hus ned, har du en hel fri grund til at bygge lige det, du har lyst til (inden for rimelighedens grænser selvfølgelig). Du kan selv bestemme, hvordan dit nye hus skal se ud i forhold til dets størrelse, antal værelser, indretningen. Alt er helt op til dig – og din familie, så I kan bygge et hus lige efter jeres behov. Har I brug for et ekstra børneværelse, fordi der er en lille ny på vej? Så kan I indrettet huset med et ekstra værelse, måske endda lige over for soveværelset, så I altid er tæt på babyen. Du kan med hjælp fra en arkitekt lave en plantegning af dit nye hus helt fra bunden.

I forbindelse med nedrivning af hus, er der kun et vigtigt problem at tage hensyn til: Byggeaffaldet. I dagens Danmark er det dog muligt at genbruge byggeaffald, for eksempel som energiudnyttelse ved forbrænding. På den måde kommer du af med dit store bjerg af byggeaffald samtidig med at affaldet genbruges og du mindsker dermed forbruget af naturens ressourcer.