Hvad skal der ske med alle møblerne, når døden indtræffer?

Det er en utrolig svær tid, når man mister en, som man holder meget af. Det kan være ens forældre eller bedsteforældre, og ofte efterlader de mere end blot mindet og sorgen – nemlig et tomt hjem. Det kan være, at det er dit barndomshjem, hvor du voksede op, eller dine bedsteforældres rækkehus, hvor du altid blev afleveret, hvis du skulle have en sygedag eller to. Uanset hvad er der typisk mange minder forbundet med det tomme hjem, der nu står tilbage. Derfor er det særdeles vigtigt, at denne tomhed håndteres korrekt, hvilket du kan få hjælp til hos en bedemand. Klik her for at læse mere om dine muligheder.

Sådan gør du det lettere for dig i den svære tid

Vi håndterer alle sorg forskelligt, når vi har mistet, og der er ikke nogen strukturbaseret guide, som du kan følge til punkt og prikke. Der er dog nogle retningslinjer, som du måske kan benytte dig af i den svære tid.

Få hjælp til alt det praktiske

Der er en masse praktisk arbejde, som der skal tages af, inden du kan få sagt ordentligt farvel, og derfor kan der være en god idé at søge hjælp til dette. Det kan fx være ting som koordinering med præst, kirke og graver, blomsterbestilling, dokumenthåndtering og andre bedemandsrelaterede ydelser.

Find ud af, hvordan arven skal fordeles

Selvom man går bort, så står der stadig møbler og minder i det hjem, hvor vedkommende plejede at have dagligdagen til at trives. Det kan være hårdt og svært at finde ud af, hvad der skal ske med alle tingene, men det kan hjælpe til at få ro på sindet ved at vide, hvordan man håndterer situationen. Skal møblerne fordeles ud til pårørende? Eller skal de sælges?

Tilsidesæt tilstrækkeligt med tid

Du har ikke mere travlt, end hvad du kan håndtere. Husk at tilsidesæt tilstrækkelig med tid, så du kan komme igennem denne tid på en så behagelig måde som muligt.