Gode råd til renovering af badeværelse

Det lyder måske ligetil. Det der med at renovere badeværelset. For er det i virkeligheden ikke bare et spørgsmål om et få de gamle elementer ud, malet og så ellers få de nye monteret og klargjort?

Måske det lyder ret ligetil, men i så fald glemmer du måske vigtige overvejelser, der bliver en senere hovedpine. Få 3 gode råd til badeværelse renovering her.

Vær grundig i din budgettering

Mange badeværelsesprojekter er endt med at blive dyrere end forventet. Det skyldes ikke mindst forkert budgettering, der fører til fejlkalkulationer og dyre prisoverskridninger.

Når du planlægger, skal du først og fremmest finde ud af, hvor dyre håndværkerne i dit nærområde er. Bor du på f.eks. på Sjælland, er en håndværkers timepris noget højere end en jysk håndværker.

Dernæst skal du planlægge dit forbrug af materialer. Her skal du ikke blot indregne de elementer, der skal bruges, men også mørtel, klinker, armatur, riste, rør og meget mere.

Husk at undersøge dine muligheder for håndværkerfradrag, hvis du f.eks. samtidig energioptimerer.

Tænk en ekstra gang over designet

I dag er det blevet populært at renovere badeværelset i en særegen stil, der skaber en personlig stemning. Mange anvender f.eks. farvede fliser til at skabe et baderum med karakter og stemning. Her kan det være en fordel at låne en flise med hjem, så du kan sammenholde den med husets samlede udtryk. Du bør nemlig fastholde en vis form for sammenhæng dine rum og værelser imellem, så spraglet design ikke risikerer at påvirke husets videresalgsværdi negativt. Af samme årsag kan det derfor være en fordel at lave en slags moodboard, hvor du noterer alle hjemmets farver og derfra forsøger at danne dig et overblik over dine muligheder for at tænke kreativt.

Når du tænker i design, så husk også at tænke i indretning. Er der tale om et badeværelse til mange personer, bør du måske indrette dig med to håndvaske? Er der særlig meget trafik fra f.eks. dig og din samlever, så sørg for at pladsen er god, så det ikke ender i frustrationer.

Brug en lokal håndværker

Mange ting kan ske, når man renoverer eller bygger nyt. Brug derfor gerne en lokal håndværker, som du har tillid til. Foruden at vælge en lokal håndværker, du sikkert let kan finde anmeldelser på, får du en håndværker, der kender dit lokalområde. Det kan blive en fordel, hvis der skal indkøbes nyt materiale, da virksomheden med stor sandsynlighed vil kende andre lokale grossister, hvormed der er let til nyt materiel, så dit projekt ikke går i stå.