Du kan sagtens sysle med havearbejde om efteråret

Hvis du er typen, der er vild med at bruge tid på græsplænen og i bedene, have jord under neglene, få ting til at gro og generelt bare sysle i haven, så ærgrer du dig måske over at sommeren og de varme måneder er forbi. Efteråret og den koldere tid er dog ikke ensbetydende med, at du ikke kan passe og pleje haven og få den til at se flot ud. Her får du nogle tips til, hvad du kan sysle med i haven om efteråret, og hvordan du skaber en hyggelig efterårsstemning blandt planterne.

 

Pynt op med lanterner og krukker

Efteråret er alletiders årstid til hygge, og det er let at skabe en magisk stemning i haven og på terrassen med lys og lanterner. Brug efterårets naturlige elementer til at skabe gode kontraster – læg eksempelvis kastanjer eller agern i bunden af en lanterne, så de brune og grønne farver omkranser stearinlyset. Også krukker med smukke lyngplanter, løg og alverdens andre efterårselementer er en god mulighed for at skabe stemning om vinteren.

 

Beskær træerne om efteråret, så de er klar med nye knopper til foråret

Træer har sommetider brug for at blive beskåret, så der kan blive plads til nye, friske skud. Om efteråret har træerne masser af næringsstoffer, som de har samlet fra solen hele sommeren, så ved at beskære dem om efteråret har træerne et godt overskud til at overvintre og springe ud om foråret. I omegnen af København, Charlottenlund, Gentofte, Lyngby og Lyngby-Taarbæk kan du få professionel hjælp til træfældning og beskæring – læs mere her.

 

Plant blomster, så haven bliver smuk og farverig efter vinteren

I det tidlige efterår er det anbefalelsesværdigt at plante blomsterløg, så man sikrer sig en smuk og farverig have til foråret. Mange blomsterløg trives godt i den gennemfugtige jord, og hvis de bliver plantet inden frosten sætter ind, vil de klare sig godt indtil foråret.