Skab en personlig atmosfære i hjemmet

For mange handler indretningen af hjemmet om at gøre det en smule unikt og personligt. Når det er sagt, er det altså ikke nødvendigvis det nemmeste i hele verden at skabe en personlig stemning. Selvfølgelig er det muligt at sætte nogle personlige ting frem, men det gør ikke nødvendigvis det samlede indtryk personligt.

Det er derimod mere oplagt at kigge på, hvad der egentlig kendetegner dig og din familie, og hvordan det kan komme til udtryk derhjemme. Er du eksempelvis sådan en, som altid er den første inde på www.fodboldnyheder.dk for at tjekke det seneste nye? Så er det måske noget fodboldorienteret, du kan overveje.

Er din kone derimod en kvinde, som elsker det helt klassiske og tidsløse design, jamen så skal der måske findes en balancegang, hvor der er plads til begge af jeres interesser og præferencer.

Gør det behageligt

Det skal være behageligt at være i hjemmet, og man skal virkelig føle, at man rent faktisk er hjemme. Det er ikke nødvendigvis en nem opgave, for måske føler man, at tingene bare ikke helt passer sammen, eller at der er noget, som aldrig kommer til at matche. Har man prøvet forskellige ting, og fungerer det stadig ikke, er det måske tid til at ’kill your darlings’ – altså skille dig af med noget og få noget andet ind.

Rigtig mange vælger at give deres gamle møbler væk i stedet for bare at smide dem ud. På den måde kan andre måske få stor glæde af dem, og du kan få det godt med dig selv. Alternativt skal du tage et lille beløb for det, hvilket selvfølgelig også er helt okay.

Gør det indbydende

Hvis du vil have et lækkert hjem, skal du selvfølgelig gøre det indbydende – ikke bare for dine gæster, men i særdeleshed for dig, som skal bo i det. Når du kommer ind ad døren, føler du dig så velkommen i hjemmet? Har du lyst til at gå videre ind, når du har sat skoene?

Hvad med køkkenet, er det indbydende for dig og din familie til at stå og lave mad i, eller er det et rum, du helst bare ikke vil være i. Er det sidste tilfældet, er det selvfølgelig på tide at gøre noget ved det, så du får en bedre følelse omkring det.

Giv den lidt ekstra

Skal man have et ekstraordinært hjem, må man også give den lidt ekstra for at få det til at lykkes. Er man en speciel type med en speciel personlighed, så undgå at skjule det i det allermest personlige sted, dit hjem. Gør i stedet tingene præcis, som du kan lide dem og skru gerne lidt op for blusset.

De mennesker, som besøger dig, vil formentlig også bedst kunne lide det, hvis de kan mærke, det er noget, du selv er glad for. Det er faktisk ofte et rigtig godt parameter for, om indretningen er god og personligt – for hvis værten ikke selv kan lide det, hvad gør det så godt for?